Čeští mašinfírové budou jezdit až do Rakouska. A naopak

Domácí
5. 12. 2012 14:09
Zaměstnanci ČD řídí u vybraných spojů rakouské lokomotivy Taurus až na hlavní nádraží v Linci.
Zaměstnanci ČD řídí u vybraných spojů rakouské lokomotivy Taurus až na hlavní nádraží v Linci.

Na státních hranicích mezi Českou republikou a Rakouskem se přestávají měnit strojvedoucí. Jde o další novinku ve spolupráci Českých drah a Rakouských spolkových drah (Österreichische Bundesbahnen - ÖBB). Zaměstnanci ČD řídí u vybraných spojů rakouské lokomotivy Taurus až na hlavní nádraží v Linci a v budoucnu by měli jezdit i rakouští strojvedoucí až do Českých Budějovic, uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Lokomotivy rychlíků a spěšných vlaků mezi Českými Budějovicemi a Lincem se na hranicích nevyměňují již několik let. Od nového jízdního řádu, který začne platit od 9. prosince, se po dohodě s ÖBB mezi Českými Budějovicemi a Lincem také rozšíří počet přímých spojů. Celkem mezi nimi bude pendlovat šest párů vlaků bez nutnosti přestupu. "Provoz vlaků bez výměny strojvedoucích na hranicích znamená efektivnější provoz s menším rozsahem prostojů, zjednodušuje přeshraniční provoz, což může vést v některých případech k jeho zrychlení," uvedl mluvčí.

Strojvedoucí ČD, kteří jezdí až do Lince, musejí ovládat perfektně němčinu. Osm českých mašinfírů prošlo školicím střediskem ÖBB v rakouském Wörthu stejně jako všichni jejich rakouští kolegové. "Příprava i závěrečná zkouška probíhala kompletně v němčině, což prověřilo jazykovou znalost našich zaměstnanců. Kurs byl zaměřen na znalost rakouských dopravních a návěstních předpisů a dalších potřebných norem," uvedl ředitel odboru kolejových vozidel Rostislav Novák. Strojvedoucí tak získali platnou licenci pro Rakousko a zároveň osvědčení od Rakouských spolkových drah.

Velmi dlouho tato spolupráce ČD funguje s německými DB na vlacích EuroCity a EuroNight, kdy Češi jezdí do Drážďan nebo Lipska a Němci recipročně do Prahy. Čeští strojvedoucí míří také na tratě v Polsku, konkrétně do Katovic, nebo na Slovensku, kde jezdí až do Štúrova na slovensko-maďarské hranici nebo do východoslovenského Trebišova.

Do Rakouska dosud jezdili čeští strojvůdci pouze do takzvané pohraniční přechodové stanice - to znamená třeba z Nových Hradů do Gmündu nebo na trase Znojmo-Vídeň do Retzu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ