Česká železnice přestává být skanzenem. Všichni zdejší dopravci kvůli zvyšující se konkurenci zbrojí a nakupují nové vlaky. Ty nabízí pasažérům úplně jiné svezení než současné, padesát let staré soupravy. Podívejte se na ten rozdíl.
Když jede, tak škube, bouchá a skřípe. Na záchodě většinou neteče voda a páku ode dveří otočí jen ti silnější. České vlaky zkrátka nemají dobrou pověst. Není divu. Většinou jde o stroje za hranicí své životnosti - až padesát let staré.
Časy se však mění. Nastupující konkurence na dráze tlačí dopravce k tomu, aby svůj vozový park razantně omladili. Z českých kolejí tak postupně staré soupravy mizí a objevují se zbrusu nové. Sami posuďte tu změnu.
Staré motoráky řady 810 se začaly vyrábět už na začátku 70. let minulého století. Od té doby si vysloužily nejednu přezdívku. Kvůli hrkání při rozjezdu se jim říká "šukafon", kvůli malým rozměrům zase "chcípák".
České dráhy malé motoráčky postupně nahrazují. Jednak ne zcela povedenou soupravou RegioNova, které se vyčítá především velká hlučnost, tak zcela novými motoráky Stadler RegioShuttle. Malé švýcarské vláčky brázdí tratě v Libereckém kraji a na Vysočině.
Klasické zelené vagony s koženkovými sedačkami tahají po republice jak elektrické, tak dieselové lokomotivy. K běžným nešvarům těchto vagonů patří nefungující toalety, neotvírající se okna a značně omšelý vzhled.
Už příští rok je mají postupně vytlačovat z kolejí nové dieselové soupravy od polské společnosti PESA. Vlaku pro 120 pasažérů se už v diskusních fórech začíná přezdívat žralok - to kvůli špičatému tvaru přídě a dominantní modré barvě. V Česku by jich mělo jezdit 31 a České dráhy je nasadí v Plzeňském, Ústeckém, Karlovarském a Zlínském kraji. První vozy jsou už vyrobeny a během několika týdnů zamíří na zkušební okruh do středočeské Velimi. Do pravidelného provozu by se měly vlaky dostat v roce 2013.
Společnost RegioJet sází na dva typy vlaků. Na rychlíkových tratích tahají její lokomotivy bývalé rakouské vagony první třídy. Vozy jsou po kompletní rekonstrukci a nabízejí klimatizaci, pohodlné sedačky či wi-fi připojení.
Na vedlejší tratě má připraveny moderní soupravy Talent od francouzsko-kanadské firmy Bombardier. RegioJet s nimi nyní jezdí na Slovensku, přesněji na trase z Bratislavy do Komárna.
Dopravce Leo Express, který by měl na podzim vyjet na trať mezi Prahou a Ostravou, má v depu také zcela nové vlaky. Nejfrekventovanější českou trať chce křižovat s černozlatým vozem Stadler Flirt švýcarské dopravy.