Řízení pod vlivem alkoholu by do 0,24 promile nemělo být podle ČSSD přestupkem. Sociální demokraté žádají policejního prezidenta, aby v tomto smyslu vydal metodický pokyn, kterým by se pak řídili policisté.
ODS návrh jednoznačně odmítla, podle ní by při rozhodnutí o tak zásadní změně neměl zůstat mimo hru parlament. Šéf dopravní policie Leoš Tržil prohlásil, že nízkou hladinu alkoholu v krvi řidičů tolerovat nechce.
ČTĚTE TAKÉ: Policie chce u řidičů tolerovat minimum alkoholu
Řidič, který nadýchá do 0,24 promile, údajně stejně nemůže být podle ČSSD kvůli odchylkám v měření potrestán. "Jde jen o to, aby se zjednodušil systém, který v praxi stejně funguje, protože odchylky měření jsou takové, že neumožňují potrestat někoho, kdo bude přistižen a bude mu naměřeno 0,15 promile. Stejně takový člověk odejde bez trestu, jen to vyžaduje další finanční náklady policie, její čas a výsledek bude v zásadě stejný, jako kdyby tento metodický pokyn byl," uvedl dnes bezpečnostní expert sociální demokracie Jeroným Tejc. Nechává na posouzení odborníků, jaká přesně by měla být hranice pro přestupek, zda 0,15, či 0,24 promile.
Občanští demokraté s návrhem nesouhlasí. "Vystavení 'generálního pardonu' policejním prezidentem by nevedlo k ničemu jinému než ke snížení obav z požití alkoholu před jízdou, a tedy k razantnímu nárůstu počtu řidičů pod vlivem alkoholu," sdělil v tiskové zprávě místopředseda ODS Petr Bendl. To by podle něj vedlo k většímu počtu nehod způsobených řidiči pod vlivem alkoholu.
Bendl připustil, že v určitých případech je možné naměřit řidiči alkohol v krvi, aniž před jízdou požil alkohol. "Tyto případy je však nutné řešit ze strany Policie ČR rozumným přístupem, zejména v návaznosti na technické vlastnosti měřicích přístrojů, ale rozhodně ne všeobecnou předběžnou tolerancí," uvedl v tiskové zprávě.
Naopak komunisté podle svého poslance Pavla Hojdy žádost ČSSD směrem k policejnímu prezidentovi podpoří.
Zrušit plošné dechové kontroly?
Nařízení o dechové zkoušce při každé silniční kontrole platí od 1. ledna. Dopravní policisté tak chtějí předejít vysokému počtu nehod pod vlivem alkoholu. Za odmítnutí dechové zkoušky hrozí vysoké sankce - pokuta až padesát tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky.
Nové pravidlo si ihned našlo své kritiky. Trestní oznámení kvůli tomu už podal například senátor Vladimír Dryml (ČSSD). Jednání policie považuje za šikanu.
PSALI JSME: Senátor Dryml žaluje šéfa dopravní policie Tržila
Podle Tejce by ale plošné kontroly s určitou tolerancí měly být zachovány nejméně půl roku. Po půl roce by se mělo vyhodnotit, zda poklesl či nikoli počet těch, kteří za volantem způsobí vážné nehody, dodal.
Sociální demokracie bude podle Tejce také prosazovat, aby se sněmovna již na lednové schůzi zabývala sociálnědemokratickou novelou trestního zákoníku, která opět vrací řízení bez oprávnění mezi trestné činy.
Od 1. ledna se stalo přestupkem, provinilec zaplatí pokutu do výše padesát tisíc korun. ČSSD navrhuje trest až jednoho roku vězení, zákaz řízení nebo pokutu, zákon by měl platit od letošního 1. července.
Komunisté pro, ODS váhá
Novelu zákona s největší pravděpodobností podpoří i komunisté. "Pokud někdo nemá řidičský průkaz a řídí vozidlo, tak to je, jako kdyby měl zbraň a neměl zbrojní průkaz. Dokonce bych řekl, že s vozidlem může napáchat větší škody na životech," sdělil dnes Hojda.
Zatím otevřená je podpora ODS. "Myslím, že pokud by někdo opakovaně řídil bez řidičského oprávnění, tak by to mělo spadat pod trestní sankci. Jestli by to tak mělo být i poprvé, to je otázka," reagoval na dotaz ČTK poslanec ODS David Šeich. Dodal, že většina odsouzených za tento trestný čin stejně končila v podmínce.
Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková