Ministerstvo dopravy se vrhlo do boje se zákonem, který úřadu znemožňuje vyvlastnit pozemky potřebné pro výstavbu strategických dálničních tahů. Poslední kapkou bylo obnovení sporu s farmářkou Ludmilou Havránkovou. Ten sice loni na podzim po šestnácti letech vláda uzavřela kompromisním smírem, nové vedení královéhradeckého kraje však dohodu smetlo ze stolu.
Ještě loni na podzim to vypadalo, že šestnáctiletá přetahovaná státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou je u konce. Vláda nakonec kývla na kompromisní směnu za pozemky, které pěstitelka vlastní a leží v plánované trase královéhradecké dálnice D11. Jenže nové vedení kraje nyní z dohody couvá.
ČTĚTE TAKÉ: Dálnice se dostaví. Stát dá farmářce 253 hektarů
Dálnice D11: Neústupná farmářka poráží stát
Ministr dopravy Gustáv Slamečka se proto ve středu chystá představit poslancům sněmovního hospodářského výboru návrh, jakým si úřad chce do budoucna zajistit lepší výchozí pozici při vyvlastňování pozemků v takzvaném veřejném zájmu.
ČTĚTE TAKÉ: Ministerstvo dopravy chce kupovat pozemky za tržní ceny
"Stěžejním bodem navrhované úpravy je, že by již nebylo nutné čekat se zahájením stavby až na rozhodnutí soudu. Jeho verdikt by tedy neměl odkladný účinek. Ve stávajícím zákoně totiž dochází k tomu, že stát nemá funkční nástroj k zisku pozemků v případě, že se jejich majitel aktivně brání," popisuje náměstek pro legislativu Roman Kramařík.
Hrozí kolaps dálniční sítě
Podle úředníků tak hrozí, že zcela zkolabuje plánovaný rozvoj dálniční a silniční sítě. "Pokud by se nepodařilo přijmout efektivnější zákon, je ohroženo dokončení dálniční sítě," varuje ministr Slamečka.
Jenže podle odpůrců novely má tato problematika dvě roviny. "Stát může vykupovat pozemky pouze za tabulkovou cnu, která je nižší než tržní. Je zřejmé, že mnoho lidí proto raději vyčká na vyvlastňovací řízení, kde dostanou vyšší cenu. Potud změny chápu," pokyvuje Michal Bernard, předseda zájmového sdružení obcí KLID, které bojuje proti nevhodnému trasování dálnice D3.
"Čemu už ale nerozumím, je, že pravicoví politici chtějí zasahovat do vlastnických prvá občanů. To je problematické. Není přece možné nejprve člověka vyvlastnit a pak se teprve dohadovat o ceně. Ideální stav by byl, kdyby nový zákon umožnil vykupovat pozemky za cenu obvyklou," shrnuje Bernard.
Chránit chce úřad i letiště
Kromě úprav v takzvaném vyvlastňovacím zákoně chce Slamečka rovněž podpořit poslaneckou iniciativu na ochranu existujících letišť. U velké části regionálních letišť totiž eviduje úřad rozpor mezi provozovatelem a vlastníky pozemků¨.
"I když jde sice často jen o travnaté plochy, ne pravá letiště, nemají právo k užívání pozemků. A hrozí jím tak rovněž zrušení," dodává Kramařík.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK