Kolem pražského dopravního podniku, z něhož údajně organizovaná skupina osob dlouhodobě vyváděla peníze, se podle České televize objevují další podezřelé obchody. Firmy spojené s právníkem Peterem Kmeťem nevydělávaly jen na provizích za výrobu jízdenek MHD. Jeho společnost Alseda dostala od dopravce milionovou zakázku na poradenství, zda má v metru postavit turnikety.
Ze zprostředkovatelské smlouvy z roku 2007, kterou má Česká televize k dispozici, vyplývá, že skoro polovina peněz, které dopravní podnik posílá za dodání jízdenek firmě Neograph, putuje dál do společnosti Cokeville Assets ovládané Kmeťem a sídlící na Britských Panenských ostrovech. Za zprostředkování smlouvy mezi firmou Neograph a DPP měla společnost Cokeville dostat z každého lístku 17 haléřů.
Minulý týden pak Nadační fond proti korupci uvedl, že peníze z Britských Panenských ostrovů se pak nejspíš vracejí zpátky do Prahy k lobbistovi Ivo Rittigovi. Ten to ostře odmítl a chce na představitele fondu podat trestní oznámení. Rittig je v médiích spojován s ODS, například s bývalým středočeským hejtmanem a nynějším ministrem zemědělství Petrem Bendlem.
Nyní má televize k dispozici další smlouvu, z níž je prý zřejmé, že firma Alseda, za kterou Kmeť rovněž jedná, dostala přímo od dopravního podniku šest milionů korun za rady, zda v pražském metru postavit turnikety. Dopravní podnik nakonec projekt na stavbu turniketů zrušil.
Nadační fond proti korupci už minulý týden předložil údajné důkazy, že čtyři miliony měsíčně z Kmeťovy firmy Cokeville Assets odcházejí na účet Rittiga. Ten popřel, že by šlo o peníze za jízdenky. A stejně jako Kmeť odmítá s médii komunikovat.
Dopravní podnik chtěl poradit s turnikety, a tak zaplatil miliony
Domácí
12. 12. 2011 21:58Firma inkasovaly miliony za poradenství ohledně turniketů v metru (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková