Jančura chce svými rychlíky obsadit polovinu spojů
15.06.2009 10:53 Aktualizováno 15.06. 13:04
Společnost RegioJet podnikatele Radima Jančury chce provozovat rychlíky na 15 železničních linkách po celé zemi. Pokud ministerstvo dopravy kývne na její nabídku, hodlá na dálkové spoje nasadit nové elektrické a dieselové vlaky.
Čistější, bezpečnější a levnější. Tak mají vypadat tuzemské vlakové spoje od roku 2011. Tedy pokud se na ministerstvu dopravy ujme návrh společnosti RegioJet.
Firma podnikatele Radima Jančury, který už provozuje autobusové linky Student Agency, v pondělí předala ministerstvu dopravy závaznou nabídku na provozování patnácti linek dálkové dopravy.
"Nabídku jsme podali. V následujících třech měsících běží lhůta, během které zaručujeme, že dodržíme všechny podmínky uvedené ve smlouvě. Tedy, že spoje budou čistší, bezpečnější a samozřejmě levnější. Nyní záleží na ministerstvu, pro kterou nabídku se rozhodne," uvedl obchodní ředitel RegioJetu Jiří Schmidt.
ČTĚTE TAKÉ: Šrotovné i na lokomotivy? Soukromníci se bouří
Ve zhruba třísetstránkové "přihlášce" na provozování tří základních balíků dálkových spojů vyjmenovává společnost důvody, proč by jí měl stát dát přednost před Českými drahami.
Líbivé jsou především proklamace o dodržování jízdního řádu, bezplatném internetu pro cestující či rychlejším a lacinějším cestování.
"Garantujeme příjezd minimálně devadesáti procent spojů na čas, jinak bychom platitli pokutu. Garantujeme bezplatý přístup na internet. A z propočtů jsme zjistili, že jsme schopni i zkrátit a zlevnit jednotlivé spoje," říká Schmidt.
Dráhy jsou klidné
Hlavním favoritem na provozování dálkových spojů však nadále zůstávají České dráhy. Nový ministr Gustáv Slamečka se totiž v květnu vyjádřil, že by rád se státním dopravcem uzavřel dlouhodobější smlouvu. "Měli bychom cílit alespoň na pět let," myslí si ministr.
Novou nabídku zatím nechtěl resort dopravy komentovat. "Nemůžu se k tomu vyjádřit, když jsem neviděl ten dokument a nemohl ho analyzovat. Počkejte si na naše oficiální stanovisko," odkázal pouze Slamečka.
Naopak vedení Českých drah se nechalo slyšet, že se vstupu nového "hráče" neobává. "Jejich prohlášení je plné slov a skutek nikde. Tři roky se mluvilo o super luxusních vlacích mezi Prahou a Ostravou a nakonec nikdy nevyjely. Tatáž firma volala po výběrových řízení na regionální vlaky. A když bylo vyhlášeno v Libereckém kraji, vůbec nepředložila nabídku," argumentuje pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí drah Ondřej Kubala.
Zvyková smlouva, či výběrové řízení?
RegioJet by služby Českých drah rád nahradil na trasách z Brna do Prahy, z Prahy do Českých Budějovic či z Liberce do Ústí nad Labem.
"Není pravda, že si vybíráme jen atraktivní spoje. To bychom zůstali u linky z Prahy do Českých Budějovic a byli bychom ještě lacinější. Chceme naopak vyjít vstříc požadavkům cestujících a ministerstva," dodává Schmidt.
Nabídka RegioJetu počítá s tím, že dálkové vlakové spoje bude provozovat od roku 2011 po dobu deseti let. "Jedná se o zhruba jednu polovinu celkového rozsahu provozu vlaků kategorie rychlík objednávaných ministerstvem dopravy," stojí v tiskové zprávě.
Vstupu nové firmy na českou železnici musí předcházet výběrové řízení ministerstva dopravy. To nyní automaticky objednává rychlíky u Českých drah, kterým za ně letos zaplatí přes čtyři miliardy korun.
Foto: Petra Mášová, Jan Zatorsky, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.