Jeli jste na červenou? Neplaťte, nabádají antipokutové firmy

Domácí
22. 1. 2013 19:00
Jízda na červenou, překročení rychlosti nebo vjetí do zákazu vjezdu. Zpravidla nezbývá nic než uznat chybu a přijmout trest (ilustrační foto).
Jízda na červenou, překročení rychlosti nebo vjetí do zákazu vjezdu. Zpravidla nezbývá nic než uznat chybu a přijmout trest (ilustrační foto).

Česko je zřejmě rájem neplatičů dopravních pokut. Zatímco stát v sobotu horko těžko zatrhl nejčastější výmluvu na osobu blízkou, v zemi se rodí celý antipokutový byznys. Řada firem za úplatu řidičům slibuje, že je zbaví skoro jakékoli sankce.

Jízda na červenou, překročení rychlosti nebo vjetí do zákazu vjezdu. Přestupky, u kterých zpravidla nezbývá nic než uznat chybu a přijmout trest. Děje se tak alespoň ve všech civilizovaných zemích Evropy. Ne však v Česku, kde působí několik firem, které na internetu lidem slibují, že je vysekají i z takovéto šlamastyky.

Základní rada, kterou antipokutové firmy svým klientům dávají, je prostá. Na dotaz policisty, zda si je řidič vědom, co způsobil, je prý nutné vždycky říci ne.Celá věc se totiž v tu chvíli nedá řešit blokovou pokutou na ulici, ale přesouvá se na dopravní úřad do takzvaného správního řízení. Tam mají dotyční daleko větší šanci, že postihu uniknou.

"Ti řidiči se často vymlouvají na drobné pochybení policisty, které je navíc ve většině případů smyšlené a vůbec neřeší podstatu přestupku," řekl TV Barrandov Jan Hanuš, zástupce ředitele dálničního oddělení v Nové Vsi na hlavním tahu D8. Výjimkou podle něj nejsou ani námitky, jako že policista neměl na hlavě čepici nebo že se na začátku kontroly nepředstavil. Daleko častější kličkou je ale naprosto záměrné oddalování rozhodnutí až na jeden rok, kdy se přestupky promlčují. "Často se vymlouvají na nemoc, mění zástupce nebo požadují dodatečné důkazy, například výpovědi zúčastněných policistů," řekl TV Barrandov šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Jak ale policie připomíná, u správního orgánu se hraje vabank. Buď dotyčný dosáhne svého, nebo zaplatí daleko více peněz než na ulici. "Jsou i případy, kdy takovýto řidič u přestupku, který mohl být projednán v blokovém řízení, pak následně ve správním řízení přišel o řidičské oprávnění," připomíná Tržil.

Firmy svou aktivitu obhajují tím, že reagují na častou policejní šikanu a řidičům jen zajišťují právo na spravedlivý proces. "Spíš by to mělo být tak, že když někdo spáchá přestupek nebo nějaký čin, který je v rozporu se zákonem, tak by si to měl uvědomit a měl by nést následky," dodává Václav Špička, mluvčí Autoklubu ČR.

Podle expertů by se řidiči měli dovolávat práva, jen když se cítí být nespravedlivě potrestáni, což jízda na červenou rozhodně není.

Autor: Josef KolinaFoto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Policisté postřelili v Třeboni muže. S nožem napadl ženu, je těžce zraněný

Domácí
30. 4. 2025
Josef Goebbels

Führerem jediný den. Před 80 lety se zabil Goebbels. Vzal s sebou i děti

Domácí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Budete pálit čarodějnice? Nahlaste se hasičům, ušetříte problémy všem

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ