Kdy vykolejí další vlak? Správci kolejí odkládají opravy

Domácí
8. 6. 2011 19:00
Nákladní vlak, který jel z Vyškova směrem na Ivanovice na Hané, v neděli po poledni vykolejil. Na špatný stav trati se upozorňovalo již několik měsíců.
Nákladní vlak, který jel z Vyškova směrem na Ivanovice na Hané, v neděli po poledni vykolejil. Na špatný stav trati se upozorňovalo již několik měsíců.

Na železnici se schyluje k tragédii. Některé tratě jsou v katastrofálním stavu, přesto po nich dál jezdí vlaky s lidmi.

Na závady na trati mezi stanicemi Vyškov na Moravě a Ivanovice na Hané upozorňovala Drážní inspekce celé měsíce. V neděli tam vykolejil vlak. Doslova se roztrhl, zcela zdemoloval trať a poškodil sloupy elektrického vedení. Nikomu se nic nestalo, šlo totiž "jen“ o nákladní soupravu.

Podobně přehlížených varování před nebezpečnými tratěmi je v Česku daleko víc.

"Při provádění státních dozorů na začátku roku jsme zjistili, že nedochází k opravám nalezených vad právě na trati Vyškov-Ivanovice na Hané a také na tratích Brno-Maloměřice- Kuřim a Slavonice-Kostelec u Jihlavy,“ řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. "Zhruba před dvěma měsíci jsme na trati Žatec-Chomutov našli nedotažená upevňovadla kolejí, vyhnilé pražce a podobné závady," řekl mluvčí inspekce k trati, po níž se denně přepraví tisíce lidí.

Na opravy se čeká roky

Poškozené díly a jiné vady by měla opravit Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která má údržbu českých železnic na starosti. Jakou má lhůtu na opravu? Teoreticky několik týdnů, maximálně měsíců v závislosti na vážnosti poruch. Některé úseky ve špatném stavu však čekají na rekonstrukci i celé roky.

"Na trati Slavonice-Kostelec u Jihlavy byly vady zjištěny v roce 2007, a čtyři roky se s tím nic nedělalo. Od SŽDC jsme nyní dostali zprávu, že tam bude kompletní oprava provedena do 30. června. Ostatní zmíněné tratě bude SŽDC jen průběžně kontrolovat a asi je neopraví, dokud tam nevznikne vyloženě nějaká trhlina v koleji,“ řekl Drápal.

Příště již nemusí vykolejit jen nákladní vlak (ilustrační foto)."Přitom podle vnitřního předpisu SŽDC mají být vady typu B, které byly zjištěny třeba v úseku mezi Slavonicemi a Kostelcem a patří mezi nejvážnější, hrozící bezprostředním zlomením kolejnice, odstraněny do měsíce. U lehčích závad je pak lhůta půl roku,“ vysvětloval.

Podle Federace strojvůdců je takový přístup hazardováním s lidskými životy. "Na tratích, kde se dlouhodobě neřeší závady, může samozřejmě dříve či později dojít k něčemu podobnému jako v neděli na Vyškovsku. Jenže tentokrát už nemusí vykolejit jen nákladní vlak. Kdyby to byl rychlík plný lidí, tak si ani nechci domyslet ty následky,“ uvedl prezident federace Jindřich Hlas.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla nepopírá, že se SŽDC svými vlastními vnitřními předpisy často neřídí. Nejvážnější závady se sice vždy odstraňují ihned, ovšem u ostatních typů vad se lhůty stanovené předpisy běžně překračují.

Co zjistí policie?

"Pokud se ta závada nezhoršuje a cesta je provozuschopná, tak opravu odkládáme. Jistě, jde o nedodržení vnitřního předpisu, ale díky tomu můžeme mezitím opravit jiné vážnější poruchy, které nesnesou odkladu,“ sdělil Halla.

Na tratích, kde se podle Drážní inspekce dlouhodobě oddalují nutné opravy, nejsou vážné závady, tvrdí SŽDC. "Vady neustále průběžně sledujeme, není nutné je bezodkladně řešit,“ míní Halla.

Jenže vykolejení vlaku na Vyškovsku může dokazovat opak. Inspektoři Drážní inspekce tam například odhalili, že téměř všechny šrouby u kolejí v místě havárie byly povolené. Přitom SŽDC prý dané místo ještě pár dní před nehodou kontrolovala.

"Zda došlo k nějakému pochybení, necháváme na vyšetřování policie a Drážní inspekce. V tuto chvíli nelze spekulovat, co přesně bylo příčinou nehody," zdůraznil Halla. 

Autor: Michal VernerFoto: Drážní inspekce

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ