Rekordně drahá kampaň ministerstva dopravy, která má tuzemské silnice proměnit opět v oázu klidné jízdy, vstupuje do druhé fáze. Emotivní spoty se v ní prostřednictvím projektu (Ne)zvratné osudy zaměří především na vzdělávání šoférů, kterým ještě ani neoschlo razítko na řidičském oprávnění.
Co spojuje pojmy Manažer, Hecování, Nevěsta, Blázinec a Divadlo? Všechno jsou to názvy emotivních spotů, které mají přimět tuzemské řidiče k ohleduplnější jízdě. K již hotovým klipům se nyní přidají další dva - jeden se zaměří na problematiku alkoholu za volantem, druhý na přeceňovaní řidičských schopností.
Bude to další krok v rámci masivní kampaně, která jen letos vyjde na 40 milionů korun. A celkově odčerpá ze státní kasy 150 milionů.
ČTĚTE TAKÉ: Nevěsta a Blázinec. Další klipy proti silničním pirátům
"Je to podle mého názoru nejsmysluplnější kampaň v Česku. Snažíme se to točit tak, aby si lidé na ty působivé ukázky vzpomněli vždy, když by měli usednout za volant pod vlivem alkoholu. A doufáme, že je to také přinutí občas sundat nohu z plynu," říká Filip Renč, který se znovu ujme režírování působivých spotů.
A jeden šťastlivec z řad veřejnosti budou moci být u toho. Stačí do pondělí správně zodpovědět otázku uvedenou na stránkách http://www.nemyslis-zaplatis.cz/ a čekat na slosování. Výherce bude moci s doprovodem
Tržil: 650 obětí? Nesplníme
Hlavním cílem kampaně mělo být snížení počtu mrtvých do roku 2010 na tuzemských vozovkách na úroveň 650 obětí.
K tomuto číslu se Česko zavázalo v rámci evropské úmluvy o bezpečnějších silnicích. Už nyní je ale jasné, že podobný výsledek se pohybuje na hranici utopie (limit mají šanci splnit zřejmě jen tři unijní státy).
České vozovky si totiž ročně vyžádají přibližně tisícovku lidských životů. V náhlém zlepšení nevěří ani šéf dopravních policistů Leoš Tržil.
"Pořád hledáme cesty, jak negativní trend zvrátit. Je třeba využívat stejnou měrou represi i prevenci. Nejsem ale přesvědčen, že máme byť teoretickou šanci na zmíněnou hranici dosáhnout," připustil Tržil.
ČTĚTE TAKÉ: Loni na silnicích zemřelo 985 lidí, méně než předloni
Ministerstvo dopravy si přesto dosavadní výsledky kampaně pochvaluje. Aby ještě zvýšilo její účinnost, naplánovalo na duben rozjezd nového projektu (Ne)zvrátné osudy. Ten má zacílit přímo na nejrizikovější skupinu řidičů ve věku od 17 do 19 let.
Začínající či budoucí řidiče z řad středních škol a odborných učilišť proto začne objíždět tým lidí, kterým do života výrazným způsobem zasáhla dopravní nehoda. "Zprostředkujeme studentům osobní setkání, které by mělo dojem ze sledování spotů rozšířit o přímou osobní výpověď," nastiňuje ministr dopravy Petr Bendl.
Poučme mladé, staří se nenechají
Osudy lidí, kteří skončili po dopravní kolizi například na vozíku, mají ještě zintenzivnit dopad kampaně. "Těžko změníme myšlení lidí, kteří už roky řídí, je proto třeba zpracovat budoucí generaci," má jasno Stanislav Vondruška ze sdružení obětí dopravích nehod.
ČTĚTE TAKÉ: Ochrnutá motorkářka varuje mladé řidiče
Pan Vondruška přišel před léty vinou střetu o dvacetiletou dceru. Ví proto, jak se rodina obětí cítí. Ministerský projekt si pochvaluje. "Musíme pořád připomínat, že silnice neslouží jako závodní dráha. Jen tak do sebe zapadnout jednotlivé kamínky z mozaiky celé kampaně," věří.
Foto: Petra Mášová, ČTK