Novinka na kolejích
Mužům vstup zakázán. České dráhy zavedly novou službu
06.02.2012 18:30 Rozhovor
Státní přepravní gigant České dráhy zavedly novou službu. Nabízejí oddělení určená výhradně ženám. Chtějí přilákat pasažérky, které až dosud odmítaly cestovat vlakem například kvůli strachu o svou bezpečnost. Muži k nim mají vstup zakázán. "Muži jsou ješitní a v kupé pro dámy cestovat nepotřebují," říká v nadsázce v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
České dráhy začaly poskytovat službu takzvaných "dámských oddílů". Proč?
Kromě snahy poskytnout pasažérkám pocit bezpečí, je to z naší strany především asistence. Například když mají dámy zavazadla. Nebo když cestují na trase poprvé, tak aby v případě potřeby pomoci či snahy získat informaci nebyly odkázány na neznámé, cizí lidi. Není to jen o bezpečnosti, ale také o podobném servisu, protože přece jen některé dámy mohou být křehké květinky - v dobrém slova smyslu pochopitelně, takže v každé slušné společnosti by se s nimi mělo zacházet způsobem na úrovni.
Co když do oddílu určeného dámám muž přece jen nastoupí? Bude vykázán?
Pokud by ho dámy upozornily a on je neposlechl, tak většinou v blízkosti oddílu bývá průvodčí, takže je to otázka několika minut po odjezdu vlaku, než by byl k dispozici, aby situaci vyřešil.
A muž by byl nasměrován jen do jiného oddílu, ne přímo ven z vlaku...?
Pokud se nebude bránit přesednutí, tak není důvod, aby musel ven z vlaku. Předpokládám, že pokud je to slušně vychovaný muž a dámy ho samy upozorní, že je to pro ně vyhrazený oddíl, tak si pán sám přesedne jinam. Myslím si však, že pánové jsou poměrně ješitní a málokterý muž se v tomto ohledu cítí jako dáma.
Jak vznikl nápad na zavedení dámských oddílů? Zjistili jste snad, že se ženy bojí vlakem cestovat?
Inspirovali jsme se Rakouskem. Navíc i můj kolega ze Švýcarska říkal, že jde o zcela běžnou službu, že u nich mají ženy vyhrazená například i místa na parkovištích tak, aby byly blízko východu či ostrahy. Je to pochopitelně otázka bezpečnosti a ve vyspělých zemích je podobný servis samozřejmostí. Chceme se jim přiblížit.
V jakých vlacích v Česku se cestující setkají s oddíly vyhrazenými pro ženy?
Nyní ve vnitrostátních expresech Českých drah, dále ve většině expresů a spojů EuroCity do Německa, Rakouska, Maďarska a na Slovensko. Celkem je to několik desítek spojů.
Jak takový oddíl vypadá? Je nějak speciálně vybaven?
Kupé se nijak neliší od ostatních. Pokud je tam nějaké další vybavení, tak bývá i v ostatních vozech, například elektrické zásuvky. Neříkám, že jsou všude, ale většinou už jsou v těchto typech vlaků běžné. Snažíme se, aby kupé bylo umístěno ve voze, kde je zároveň i služební oddíl. Ne vždy je to však technicky možné. Přímo u dveří je patřičné označení a vzhledem k tomu, že jsou to vlaky, kde jsou všechna sedadla na místenky, tak než zaujmete nějaké místo, měla byste se podívat na tabulku s rezervacemi. V tomto konkrétním případě je tam napsáno "dámský oddíl".
Provádějí průvodčí kvůli zajištění bezpečnosti kontroly častěji než v jiných oddílech?
Tím, že je dámské kupé v blízkosti služebního, tak průvodčí, kdykoliv vystoupí ze svého oddílu, má celý prostor pod kontrolou. Jakmile provede kontrolu jízdenek, vrací do svého oddílu. Je tak k dispozici takřka non-stop.
Je služba zpoplatněna?
Ne, ne, nic takového. Zatím je ten prostor takto vyhrazený, do budoucna počítáme s možností si místo rezervovat přes internet či u pokladny.
Nehrozí, že by v případě malého zájmu byly dámské oddíly zrušeny?
Vlak má okolo čtyř set míst, takže pokud je jich pro samostatně cestující ženy vyhrazeno šest, není to žádná zátěž.
Plánuje se naopak počet míst rozšířit?
V tuto chvíli ne.
A co rozšíření na další soupravy či typy vlaků?
Tyto otázky jsou zatím předčasné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.