Česko si v Národní strategii bezpečnosti silničního provozu stanovilo cíl stlačit počet usmrcených při dopravních nehodách na 333 v roce 2020. Už nyní se ukazuje, že se to nepodaří. Zlepšit tuto situaci má i vytipovávání nebezpečných míst v jednotlivých krajích a jejich následná úprava.
Letos zahynulo na silnicích zatím nejméně lidí od roku 1991. Ani to však nestačí k tomu, aby Česko splnilo svůj dílčí cíl, který si stanovilo k tomu, aby za čtyři roky zemřelo při dopravních nehodách maximálně 333 osob a dotáhlo se aspoň na průměr Evropské unie. "Číslo bude asi překročeno," konstatoval Miroslav Polách z BESIP.
Podle národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos mělo při dopravních nehodách zahynout maximálně 465 osob. Jenže už na konci září zaznamenaly policejní statistiky 406 lidí, přičemž za říjen počet mrtvých podle předběžných údajů znovu výrazně povyskočí. "Počet usmrcených je vysoce nad předpokladem," poznamenal rovněž Josef Mikulík, který se bezpečnosti provozu věnuje v Centru dopravního výzkumu.
Jednou z cest, jak nejvážnější nehody omezovat, je podle expertů vyhledávání nebezpečných míst a jejich následné stavební nebo dopravní úpravy. Znalci na bezpečnost provozu včetně policistů nebo lidí z Ředitelství silnic a dálnic se už třetím rokem scházejí na akci s názvem Dopravní snídaně s BESIPEM, kde kraj po kraji taková nebezpečná místa vytipovávají a následně diskutují o nejlepších bezpečnostních opatřeních.
V posledních dvou letech "ukázali" na 114 lokalit, kde se od roku 2009 stalo 2673 dopravních nehod, při nichž 79 lidí zemřelo a 215 se těžce zranilo. Z těchto míst už bylo dvanáct přestavěno nebo jinak upraveno tak, aby byla bezpečnější, a dalších 75 se momentálně řeší.
Začátkem listopadu se odborníci sešli ve středních Čechách, kde v uplynulých letech vytipovali devět rizikových míst, přičemž tři z nich se už vyřešila. Patří mezi ně například sjezd z plzeňské dálnice D5 u Rudné kousek před Prahou, respektive poměrně rozlehlá křižovatka s vysokou intenzitou dopravy a s napojením na tamní průmyslové zóny.
Policie v místě řešila v posledních letech 28 dopravních nehod, při nichž jeden člověk zemřel, pět bylo zraněno těžce a sedm lehce. Centrum dopravního výzkumu vypočítalo socioekonomické ztráty z těchto nehod na více než 57 milionů korun. Rizikové místo bylo vyřešeno tak, že se zde postavila kruhová křižovatka. Nová kruhová křižovatka vznikla i na dalším rizikovém místě na obchvatu Kolína.
Nově experti zařadili na seznam míst, která by se měla upravit, například křižovatku u Mýšlovic na Příbramsku, kde se v posledních letech stalo osmnáct nehod, při nichž byli dva lidé zraněni těžce a deset lehce. Dalším rizikovým místem je železniční přejezd v Kolíně, který je poměrně rozlehlý, takže tam není možné instalovat závory a k němuž sjíždějí auta z několika směrů. Na přechodu už došlo ke srážce vlaku s nákladním vozem s přívěsem.