Řidičské oprávnění na silné motocykly budou smět noví zájemci získat až po dovršení věku 24 let, o tři roky později než nyní. Dříve budou mít na tento typ řidičského průkazu právo motocyklisté se zkušeností ze slabších strojů. Vyplývá to z návrhu novely zákona o silničním provozu z dílny ministerstva dopravy, kterou dnes schválila vláda. Novela však mimo jiné rovněž nařizuje, že žáci autoškol budou muset jezdit v rámci výcviku na silnějších strojích než doposud, a zkušební komisaři budou muset každoročně absolvovat zdokonalovací školení.
Anketa:
Souhlasíte s tím, že by řidičský průkaz na silné motorky mohli získat lidé až od dovršení 24 let?
- Ne. Zvýšením hranice o 3 roky se nic nezmění. V 21 letech je už člověk dost vyspělý na to, aby zodpovědně řídil motorku. 33%
- Nevím. Změnou věkové hranice se nic nevyřeší, bezpečnost na silnicích by měla být zajištěna jinak - např. snížením maximální rychlosti. 33%
- Ano. Na silnicích umírá mnoho mladých a nezkušených řidičů. 33%
Dosud platilo, že na silnější motorce s výkonem do 25 kW mohl nezkušený člověk vyrazit na silnici po složení řidičských zkoušek už ve svých osmnácti letech a na stroji o výkonu nad 25 kW v jednadvaceti. Nově to bude možné až od čtyřiadvaceti let. Pouze v případech, kdy bude mít žadatel o řidičák dvouletou praxi na slabších strojích, bude moci sednout na nejsilnější stroje již ve věku dvaceti let.
Důvod změn? Čísla z policejních statistik, z nichž vyplývá, že každý dvacátý karambol motorkáře skončí smrtí. A nejčastěji umírají právě mladí nezkušení motorkáři, kteří osedlají silné stroje. Ministerstvo dopravy, které s návrhem na změnu legislativy přišlo, zdůvodňuje zvýšení věku pro získání řidičáku na nejvýkonnější motocykly právě tím, že tak chce zvýšit bezpečnost na silnicích. "Celý systém bezpečnosti silničního provozu nebude nikdy ideální, ale je potřeba reagovat na aktuální problémy," zdůraznil šéf resortu Vít Bárta s tím, že tato novela je především zapracováním evropských směrnic do českého právního řádu a že budou následovat další, již čistě české úpravy.
Ministerstvu dávají za pravdu policejní statistiky. Přestože podle nich stále ubývá lidí usmrcených při autonehodách, právě motorkářů se tento pozitivní trend netýká. Jezdců na motocyklech zabitých při nehodách naopak v posledních letech přibývá - předloni jich zahynulo na silnicích osmdesát osm, kdežto loni již devadesát šest. A statistiky také říkají, že motorkáři hrozí daleko větší riziko, že při nehodě zahyne. Například na každou tisícovku havárií osobních aut připadlo loni zhruba jedenáct mrtvých, zatímco na tisícovku nehod motocyklů připadlo asi čtyřikrát více usmrcených.
Organizace BESIP, která se stará o preventivní působení na účastníky provozu, a tím o snížení počtu nehod, zvýšení věku pro získání dokladů na silné motorky vítá. "Velké množství nehod mají na svědomí právě mladí a nezkušení motorkáři a současný stav, kdy mrtvých motocyklistů přibývá, je alarmující. Ačkoli je zvýšení věku jen jedno z preventivních opatření, věřím, že pomůže snížit úmrtnost motocyklistů," uvedl šéf BESIPu Ondřej Valenta. "Základem je důraz na praxi. Nadále tak zůstává otevřena otázka postupu při vzdělávání řidičů motocyklů, která je v současné době řešena. Přínos novely lze spatřovat například v odstupňování skupin řidičského oprávnění s předchozí praxí na slabším motocyklu," řekla mluvčí dopravní policie Veronika Hodačová.
S postupem ministerstva zcela souhlasí také Asociace autoškol České republiky. "Je to naprosto v souladu se směrnicemi EU, takže nemám námitek," přitakal předseda asociace Ondřej Horázný.
Podle něj by tato změna zákona mohla žadatele o průkaz na silnější motorku přimět k tomu, aby si nejdříve udělali řidičák na slabší stroje, a tak získali více zkušeností, než sednou na ty nejvýkonnější. Bude to totiž pro ně snazší než nyní. V současnosti musí žadatel o řidičák na silné motorky z kategorie A, který už absolvoval v šestnácti letech výcvik na slabší motorky z kategorie A1, znovu projít celým výcvikem. Dle novely by mu po dvou letech od získání průkazu pro skupinu A1 stačila jen doplňující praktická zkouška na získání řidičáku na silnější skupinu A2 (s výkonem do 35 kW), a dva roky poté opět jen doplňující zkouška na průkaz pro nejsilnější skupiny A.
"Pokud se budou žadatelé chovat tržně, tak půjdou na první výcvik na motorku v šestnácti, pak na A2 v osmnácti a na A ve dvaceti, takže jim bude stačit jeden výcvik a dvě doplňující zkoušky. Nebo si v osmnácti udělají A2 a ve dvacet už jen doplňující zkoušku na nejsilnější stroje. Takže nebudou jako dnes nasedat v jednadvaceti na silnou motorku poprvé v životě," řekl Horázný.
Výcvik na silnějších strojích
Jednou z výtek, které směřovaly vůči českým autoškolám v souvislosti s výcvikem motorkářů, bylo to, že se jejich žáci často cvičí na slabších motorkách, a poté najednou po získání řidičáku sednou na vlastní, mnohem výkonnější motorku. A tu pak nezvládnou. Podle novely ministerstva by ale autoškoly musely k výcviku používat silnější stroje než v současnosti. Například pro skupinu A1 by to měl být motocykl s objemem motoru nejméně 120 cm3, kdežto nyní může probíhat výcvik jen na stroji s objemem mezi 75 a 125 cm3. U nejsilnější skupiny A by musel výcvik probíhat na motorce s objemem nejméně 600 cm3 a výkonu 40 kW a více, zatímco v současnosti stačí jakýkoli motocykl s výkonem alespoň 35 kW.
Šéf Asociace autoškol míní, že to nebude pro provozovatele autoškol znamenat žádné větší problémy a mimořádné náklady. "Bude to pro jednu školu znamenat nákup jednoho, maximálně dvou motocyklů, případně přestavbu těch stávajících. Stejně je potřeba vozový park autoškol průběžně obnovovat," sdělil.
Věk žadatelů o řidičský průkaz ovšem není jedinou novinkou, kterou novela přináší. "Zamezuje například účelovému získávání řidičských průkazů cizinci na území České republiky. Směrnice třeba zakazuje vydat řidičský průkaz osobě, které byl předtím v jiném členském státě odejmut," doplnil mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.
Kdy lze získat řidičák na motorku nyní a kdy podle novely |
Současná situace: 15 let - mopedy a malé motocykly (objem do 50 cm3 a výkon do 4 kW) 16 let - lehké motocykly do 125 cm3 a 11 kW 17 let - tříkolky a čtyřkolky s objemem nad 50 cm3 a hmotností do 550 kg 18 let - motocykly o výkonu do 25 kW 21 let - motorky s výkonem nad 25 kW
Podle novely ministerstva dopravy: 15, 16 a 17 let - stejné typy jako nyní plus slabší tříkolky a čtyřkolky 17 let - čtyřkolky s váhou do 400 kg, nebo 550 kg u vozidel určených k přepravě zboží, a výkonem do 15 kW 18 let - motocykly do 35 kW 24 let - silnější motocykly Získat průkaz na nejsilnější stroje dříve než ve 24 letech bude možné, ale jen pokud by byl řidičák omezen pouze na tříkolky, a to ve 21 letech, nebo již ve 20 letech, pokud bude mít žadatel v té době už dva roky řidičák na motocykly s výkonem do 35 kW. |