Policii došla trpělivost. Hrozí řidičům <span>maximální represí</span>

Domácí
9. 2. 2009 13:48
Policie bude přísnější.
Policie bude přísnější.

Alkohol za volantem? Ihned zabavit řidiči vůz, nařizuje Tržil.Důsledné silniční kontroly a pokuty v maximální možné výši. To je plán, jak chce vedení dopravní policie zabránit narůstajícímu počtu mrtvých na tuzemských vozovkách. Nemilosrdnou represi vyžaduje nově šéf dopraváků Leoš Tržil i po správních úřadech, které rozhodují o trestu pro neposlušné řidiče.

Pohled do policejních statistik nového roku je žalostně výmluvný: od ledna přišlo na tuzemských vozovkách o život 75 osob, což je o pětinu více než za stejné období v roce 2008.

Negativní trend je viditelný zejména u kategorie pěších. Jen za první měsíc totiž přišlo o život devět chodců. "To je stejné jako loni za první tři měsíce. Ta bilance je proto velmi tristní," uvědomuje si dopravní expert Policejního prezidia Josef Tesařík.

ČTĚTE TAKÉ: Tragický víkend umocnil už tak černý leden na silnicích

Šéf dopravky Leoš Tržil hrozí řidičům maximální represí.Vedení dopravní policie proto bije na poplach. A varuje řidiče, že od února bude veškeré přestupky nemilosrdně trestat.

"Nepříznivý vývoj je pro nás alarmující. Budu proto od podřízených vyžadovat maximální využití represivních účinků a opatření," hrozí šéf dopravky Leoš Tržil.

Bez milosti i při správním řízení

Stejně přísný metr podle něj očekává i od úředníků ze správních orgánů, které řeší přestupky řidičů. "Například hodláme více využívat institutu kauce a zabavení vozidla. Jen od začátku roku jsme takto postupovali ve čtyřech případech," dodal Tržil.

Jak se zabavují automobily? 

Dopravní kontroly se mají zpřísnit.Výjimečný trest pro nepolepšitelné řidiče v podobě zabavení vozu mohou policisté využívat od doby, kdy se řízení bez řidičského průkazu nebo jízda v opilosti stalo trestným činem.

 

Zabavit je možné pouze věc, která dotyčnému sloužila k páchání trestného činu. Účelem má být ochrana společnosti a snaha vychovávat pachatele. Policisté potřebují k zabavení vozidla souhlas státního zástupce. O dalším osudu vozu pak rozhoduje soud.

Zabavit automobil však podle policistů není úplně legislativně jednoduché.

Může k němu dojít pouze v případě, že se řidič dopustil přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a existuje možnost, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení nebo složení kauce.

Vozidlo je mu vráceno po zaplacení pokuty nebo po správním řízení.

Kromě pirátů silnic se dopravní policisté chtějí zaměřit i na zlepšení bezpečnosti rizikových skupin, tedy z poslední doby zejména chodců.

ČTĚTE TAKÉ: Policisté o víkendu vyráží do ulic. Pohlídají přechody
                        Dopravní experti: Mrtví chodci jdou na vrub policie
 

"Nařídil jsem celkovou revizi přechodů. Do konce března bude hotová. Pak rozhodneme, které přechody je třeba nasvítit či jinak zabezpečit a které naopak zrušit," uvedl Tržil.

Foto: archiv, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ