Praha uvolní 900 milionů korun pro Dopravní podnik
10.11.2009 11:34 Aktualizováno 10.11. 16:28
Radní hlavního města v úterý souhlasili s uvolněním 900 milionů korun pro pražský dopravní podnik. Peníze vezme město z přebytku hospodaření z loňského roku. Dotace má zmírnit špatnou finanční situaci firmy, kvůli které hrozí odboráři podniku stávkou. Rozhodnutí rady bude muset ještě potvrdit zastupitelstvo.
Novinářům to řekl radní a předseda představenstva Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Radovan Šteiner (ODS).
Odbory daly městu čas do středeční půlnoci, aby splnilo jejich požadavky. Pokud se tak nestane, začnou jednat o vyhlášení stávky. S krizovým štábem města budou odboráři znovu jednat ve středu v poledne.
ČTĚTE TAKÉ: O stávce v pražské dopravě se rozhodne ve středu
Bém zřídil kvůli stávce MHD krizový štáb
Předseda zemědělských odborů a Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek dnes sdělil, že odboráři jsou připraveni podpořit případnou stávku v DPP blokádou hlavních pražských silničních uzlů.
Odhad není závazek
Odborové organizace DPP už dříve uvedly, že požadují doplacení 1,9 miliardy korun, které podniku budou chybět na provozní náklady. Město si totiž u DPP na letošek objednalo rozsah dopravy, jehož cenu ve smlouvě předběžně vyčíslilo na zhruba 9,1 miliardy korun. Na provoz ale podniku dalo 7,2 miliardy korun.
Šteiner dnes řekl, že 9,1 miliardy korun je pouze odhad a tato částka podniku rozhodně vyplacena nebude. "Odhad není závazek, reálný výkon bude určitě nižší," uvedl. Doplnil, že podniku bude vyplaceno tolik peněz, kolik transparentně na provozních nákladech prokáže. Tuto částku si město ale nechá ještě posoudit u auditorské společnosti Deloitte.
Rada dnes stáhla z programu jednání o dalším outsourcingu v DPP. Podle tohoto návrhu se v příštích letech měla o údržbu renovovaných sovětských souprav metra starat společnost Škoda Transportation. "Bereme to jako vstřícný krok vůči odborářům, jako symbolické gesto otevřenosti k jednání," poznamenal radní. Podle něj ale tento projekt není nijak kontroverzní a zřejmě bude schválen na některém z dalších jednání rady města.
Zastavení outsourcingu, tedy vyčleňování některých činností mimo podnik, je jedním z požadavků, které odboráři předložili v pondělí členům krizového štábu hlavního města. Požadovali také odchod ředitele Radka Novotného, který má outsourcing v podniku na starosti.
Ilustrační foto: Jan Schejbal a ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.