Prohřešky
Řidiči náklaďáků málo odpočívají. A aby vydrželi čilí, berou i drogy
20.01.2011 10:30 Původní zpráva
Nehod i přestupků řidičů nákladních aut loni přibylo. U celé desetiny kontrolovaných profesionálních motoristů, zabývajících se nákladní dopravou, odhalili policisté nějaké porušení předpisů. Nejčastějším přestupkem bylo nedodržení předepsané doby odpočinku. A policie má navíc podezření, že velké množství řidičů náklaďáků bere drogy.
Policisté stále přitvrzují a provádějí více a více kontrol zaměřených na řidiče nákladních vozů, ale žádný velký odstrašující efekt to na motoristy zřejmě nemá. Loni, stejně jako v roce 2009 policejní hlídky zjistily nějaké porušení předpisů u více než desetiny kontrolovaných řidičů. Policie v minulém roce zkontrolovala řidiče 62 754 nákladních aut a 6 476 z nich čistý štít neobhájilo.
Nejčastějším a pravděpodobně také jedním z nejvážnějších přestupků je nedodržování předepsané doby odpočinku. Policisté odhalili dohromady přes čtyři tisíce nedodržení zmíněné odpočinkové doby, necelé čtyři tisícovky nedodržení bezpečnostních přestávek a v necelých třech tisícovkách případů porušili motoristé předepsanou maximální dobu řízení.
Přitom únava může mít tragické následky. Na kolika nehodách se podílí nedostatek odpočinku, se přesně říci nedá, ale statistiky ukazují, že počet nehod způsobených řidiči nákladních vozů stoupá. A to ne zrovna nepatrně. Zatímco počet dopravních nehod zaviněných řidiči osobních aut klesl v minulém roce skoro o tři procenta, množství havárií řidičů náklaďáků naproti tomu vzrostlo, a to o šest procent. Lidé za volantem náklaďáku zavinili v roce 2010 přes deset tisíc nehod, při kterých zemřelo třiadevadesát lidí.
Drogy pro povzbuzení
Policie bude proto nadále provádět přísné kontroly dodržování předpisů v nákladní dopravě. A v jedné oblasti budou hlídky mnohem důraznější než doposud. Policie se totiž domnívá, že se mnozí řidiči právě kvůli nedodržování povinných přestávek a maximálních dob řízení snaží povzbudit za pomoci ilegálních látek. "Řidiči nákladních aut zřejmě užívají drogy, aby se udrželi v pozoru," vyslovil podezření ředitel dopravní policie Leoš Tržil.
Motoristé se nejspíš spoléhali na to, že policejní hlídky v minulosti jen málokdy používaly jednorázové testy na přítomnost drog, u nichž se cena pohybuje v řádu stovek korun za kus. Ale policie má teď k dispozici o desítky tisíc testerů více než loni. "V letošním roce disponuje Policie České republiky celkem dvaaosmdesáti tisíci testerů DrugWipe, nejen pro dopravní policii, ale i pro ostatní činnosti," oznámil mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. A ředitel dopravní policie varoval, že boj s drogami bude jednou z priorit pro tento rok.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.