České nádražní restaurace dostávají novou tvář. Vrcholí projekt ČD Restaurant, který si dal za cíl zlepšit jejich špatnou reputaci. Za tři roky jeho trvání dostalo nový kabát už přes 180 provozoven po celé zemi. Podniky musely splnit přísná hygienická pravidla, naopak do názvu, interiéru či jídelního lístku jim nikdo nemluvil. Hostince jsou proto značně nesourodé. Nově by je mělo stmelit jedno společné jídlo - řízek Nádražák.
Dobré levné pivo, ale také neprostupný kouřový opar, retro interiér, páchnoucí záchody a nezbytné hrací automaty. Nádražní restaurace mají mezi cestujícími velmi nelichotivou pověst. České dráhy, v jejichž objektech se většina takzvaných nádražek nachází, se snaží jejich reputaci zlepšit. Před třemi lety proto skrze externí firmu ČD Restaurant rozjely stejnojmenný projekt, jehož podstatou je nadiktovat nájemníkům jasná pravidla.
"Vytipovali jsme na dvě stě lokalit, kde chceme, aby byla čistá vkusná restaurace. Podepsali jsme nové nájemní smlouvy, jejichž součástí je i řada požadavků. Od restaurací chceme především čistotu a dodržování přísných hygienických pravidel. Zakazujeme jim prodávat tvrdý alkohol v dopoledních hodinách a většinou netolerujeme umisťování výherních automatů," shrnul požadavky správce jednatel firmy ČD Restaurant Petr Němec. "Dodržování pravidel, zejména pak hygienických norem, kontrolují minimálně dvakrát za rok naši auditoři," dodal. Vedle hygieny hledí správci i na interiér restaurací. Aby nájemci mohli zůstat delší dobu, musí slíbit, že budou do přestavby vniřních prostor investovat alespoň 250 tisíc. Jak přesně má ale restaurace vypadat, je už na nich. Co se týče jídelního lístku mají restauratéři naprostou volnost.
Kvůli benevolentním pravidlům je každý podnik jiný
Podniky jsou tak nyní značně nesourodé. Spojuje v zásadě jen to, že se nacházejí v nádražních prostorách. Stačí porovnat několik hostinců, které na svém webu propaguje správcovská firma ČD Restaurant. Zatímco například restaurace Perón ve středočeském Benešově patří ve městě svou kuchyní k lepšímu standardu, v taktéž doporučované nádražní restauraci v Bruntále se ani nevaří. "Je pravda, že ty rozdíly tady jsou. Vaří se zhruba v sedmdesáti procentech podniků. Je to dáno zejména malým počtem cestujících, kteří těmito stanicemi projdou. A poté také krátkou dobou čekání na vlaky," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Němec.
Podle něj má jít projekt ještě dál. Pojítkem mezi nádražními podniky by se mělo stát jedno jídlo, které se objeví na jídelním lístku od Aše po Ostravu. Podle prvních představ by mělo jít o řízek nazvaný příznačně Nádražák. "Jde o to, aby cestující věděli, že na nádražích mají nějakou zajištěnou kvalitu, která je na všech místech republiky stejná," míní Němec.
Vyhrává ten, kdo nabídne víc
Projekt ČD Restaurant v současné době vrcholí. Nájemníky dodržující pravidla je nyní obsazeno na 180 restaurací. Další dvacítka leží ladem zejména kvůli tomu, že rekonstrukce prostor by byla příliš drahá. Na spadnutí je nyní obsazení restaurace ve středočeské Lysé nad Labem, na jejíhož nájemce je už vypsáno výběrové řízení. Vyhraje pravděpodobně ten, který nabídne nejvyšší nájem, pomoci může i příslib investic do přestavby interiéru a dobré reference. Firma ČD Restaurant sepisuje a spravuje nájemní smlouvy, do restaurací posílá kontroly a hledá nové nájemce do uvolněných prostor. Od Českých drah za to inkasuje zhruba pět milionů ročně. Samy dráhy vlastní ve firmě 40 procent akcií a sjednané nájmy inkasují.
Nejde o první počin Českých drah na zlepšení kvality nádražních podniků. Před několika lety rozjely samy dráhy síť firemních restaurací francouzského střihu i jména La Rocket. Vše však skončilo krachem, protože cestující se s poměrně drahou francouzskou kuchyní nesžili a podniky byly často poloprázdné.