Senátor Dryml žaluje <span>šéfa dopravní policie</span> Tržila

Domácí
5. 1. 2010 11:37
Podle senátora Drymla jsou plošné dechové kontroly nelegální.
Podle senátora Drymla jsou plošné dechové kontroly nelegální.

Dechová zkouška je podle senátora šikanou a návratem ke komunismu.Senátor Vladimír Dryml (ČSSD) v pondělí podal trestní oznámení na šéfa dopravní policie Leoše Tržila kvůli jeho příkazu o plošném provádění dechové zkoušky na alkohol u všech kontrolovaných řidičů. Dryml v dnešním prohlášení pro novináře uvedl, že chování dopravní policie považuje za šikanu.

"Považuji chování policie za šikanu a návrat jejich činnosti před rok 1989. Jde o zásah do osobních práv občanů," uvedl Dryml. Opatření podle Drymla nemá oporu nejen v českém zákoně, ale ani ve směrnicích Evropské unie.

PSALI JSME: Policisté dají od ledna dýchnout každému řidiči

Podle senátora Drymla jsou plošné dechové kontroly nelegální.

Šéfa dopravní policie skutečnost, že má na kontě trestní oznámení, překvapila.

"Já o tom trestním oznámení nic nevím," reagoval Tržil. "Každopádně zákon jasně stanovuje možnosti provádění dechové zkoušky a lze ji provádět plošně."

Nařízení o dechové zkoušce při každé silniční kontrole platí od 1. ledna. Dopravní policisté tak chtějí předejít vysokému počtu nehod pod vlivem alkoholu. Za odmítnutí dechové zkoušky hrozí vysoké sankce - pokuta až padesát tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky.

Jízdu pod vlivem alkoholu a drog budou moci soudy trestat až ročním vězením, při opakování deliktu může jít hříšník do vězení až na tři roky. Pokud je dechová zkouška pozitivní, čeká řidiče odborné měření, jehož výsledek je už možné použít jako důkaz u soudu. Řidiči už tedy nemusejí podstoupit odběr krve.

Foto: Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ