Podnikatel Aleš Trpišovský, známý z kauzy takzvaného vybržďování aut na dálnici D1, zpět řidičský průkaz nedostane. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze, jenž zamítl jeho žádost o podmíněné zastavení sedmiletého zákazu řízení. Z této doby zatím uplynuly necelé čtyři roky. Hlavním důvodem zamítnutí žádosti bylo to, že řidičský průkaz dodnes neodevzdal úřadům. Trpišovský tvrdí, že doklad ztratil. Proti rozhodnutí lze podat stížnost, kterou by se zabýval pražský vrchní soud.
Obžaloba vinila podnikatele ze dvou skutků z 29. prosince 2010. Podle spisu nejprve na 13. kilometru D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil. O něco později na 30. kilometru udělal stejný manévr, auto za ním však nestačilo zpomalit a havarovalo.
Soudy ho pravomocně potrestaly dvouletou podmínkou, kterou mu však v roce 2013 smazala amnestie prezidenta Václava Klause. V platnosti dál zůstal zákaz řízení.
Trpišovský a jeho advokát dnes žádost o vrácení řidičského průkazu zdůvodňovali tím, že vede řádný život a potřebuje řídit auto kvůli podnikání a péči o rodiče. "Ten kalich si dopil až do dna a kříž si ponese ještě dlouhou dobu," prohlásil advokát Michal Pacovský.
Při veřejném jednání však vyšlo najevo, že Trpišovský dodnes úřadům řidičský průkaz nevrátil. Tvrdil, že ztratil všechny doklady na zahraniční dovolené, a tak neměl možnost, jak průkaz vrátit. Pětidenní lhůta pro vrácení průkazu podle soudu přitom začala hned po vynesení pravomocného rozsudku v prosinci 2012.
Předseda senátu Ivo Zelinka zdůraznil, že nereagoval na výzvu úřadů k vrácení dokladu ani nenahlásil ztrátu či odcizení, což měl podle zákona udělat neprodleně po tom, co to zjistil. "Pan obžalovaný tady uvedl, že ztratil vícero dokladů. Je zajímavé, že ve vztahu k ostatním dokladům byl schopen vyvinout dostatečnou aktivitu, aby ty doklady získal," podotkl Zelinka. Soudce také dodal, že neodevzdání průkazu je přestupkem, který v případě Trpišovského trvá už několik let. Podle soudu tak nevede řádný život, což je potřebnou podmínkou pro vrácení řidičského průkazu.
Trpišovský ani jeho advokát rozhodnutí soudu nekomentovali a ponechali si lhůtu pro podání stížnosti. Státní zástupce Tomáš Milec byl proti vrácení průkazu. S rozhodnutím byl spokojen. Soud podle něj v podstatě nemohl rozhodnout jinak.
Trpišovský byl pravomocně odsouzen na začátku prosince 2012. Soudy uvěřily svědkům, kteří o Trpišovského úmyslném agresivním způsobu jízdy vypovídali. Novoroční amnestie prezidenta Klause, byla vyhlášena o necelý měsíc později. V roce 2013 dopadla na pravomocné podmíněné tresty, jejichž výměra nepřesahuje dva roky, tedy i na Trpišovského. Prezidentský pardon se ale nevztahoval na zákaz řízení ani na náhradu škody 150.000 korun.
Odsouzený řidič neúspěšně proti rozsudku bojoval dovoláním u Nejvyššího soudu i ústavní stížností u Ústavního soudu. Justice podle nich v procesu nechybovala.