Smrtící přejezdy. Ročně si v Česku vyžádají 40 obětí
27.07.2009 14:30 Původní zpráva Aktualizováno 27.07. 15:22
Srážka s jedoucím vlakem se rovná takřka jisté smrti, varují dopravní experti. Přesto statistiky evidují denně desítky řidičů, kteří ignorují signalizaci na železničních přejezdech. Hazardují tak nejen se svým životem, ohrožují i spolujezdce či pasažéry ve vlaku. Ročně si nehody na tuzemských přejezdech vyžádají na čtyři desítky lidských životů.
"Nezkoušejte se přetlačovat s vlakem, nemáte šanci," poučuje herec Pavel Soukup řidiče v jednom ze série spotů, kterými chce BESIP upozornit na typický český nešvar: ignorování silničních pravidel na železničních přejezdech.
ČTĚTE TAKÉ: Při srážce s vlakem není šance, figurína byla na kusy
Nedisciplinovanost při křížení kolejí zaplatí ročně životem zhruba čtyři desítky lidí. Zarážející přitom je, že dvě třetiny nehod se odehrají na zabezpečených přejezdech. Tedy takových, kde svítí výstražná světla či jsou spuštěné závory.
Snížit toto číslo nepomáhají policejní zátahy ani preventivní akce. "Hlavní příčinou nehod je to, že řidiči nerespektují výstražná zařízení nebo dokonce objíždějí spadlé závory," potvrzuje šéf dopravních policistů Leoš Tržil.
A za pravdu mu dává i studie drážní inspekce. "Kmitající červená světla jsou leckdy řidiči brána na lehkou váhu. Je zřejmé, že instalace drahých zabezpečovacích zařízení na přejezdech nemůže vyřešit tragickou bilanci," píše se v materiálu.
Hrůzné statistiky
Jen za loňský rok evidují policisté 520 nehod na přejezdech. Do statistik však započítávají úplně všechny karamboly, i ty, ve kterých nefiguruje vlak.
Železničáři proto nabízejí přesnější čísla: v roce 2008 došlo k 247 střetům. Česko je tak šampionem v počtu karambolů na kolejích za celou Evropu. Například v sousedním Slovensku došlo k polovičnímu počtu nehod, ve srovnání s Anglií jich byl dokonce osminásobek.
"Zlepšilo by se to jedině, kdybychom všude měli mimoúrovňová křížení, což nejde z finančního hlediska. A nebo kdyby řidiči dodržovali stanovená pravidla, to se však neděje," konstatuje mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.
ČTĚTE TAKÉ: Rychlík do Brna srazil dvě děti. Obě zemřely
Nehoda, nebo sebevražda? Vlak usmrtil dva mladé lidi
A jako ilustraci dodává příklad z Přerovska. Šofér kamionu zde projel přejezd i přes to, že už blikala výstražná červená světla. Padající závora jej pak dvakrát udeřila do korby nákladního vozu.
"Na třech přejezdech v republice jsme instalovali tento ověřovací kamerový systém. Slouží spíše pro podkreslení stavu na silnicích. Stále více řidičů se totiž vymlouvá, že v době nehody byla porucha na zabezpečovacím zařízení. Takto je můžeme usvědčit z opaku," dodává Halla.
Podle Tržila se však policie nechystá záznamy z kamer používat jako důkazní materiál. "To by musely být po celé zemi. A stejně bychom skončili na institutu osoby blízké, na který by se stále mohl každý vymluvit," krčí rameny Tržil.
Úředníci SŽDC tak vyrukovali s jiným nápadem. Snaží se postupně zmenšovat počet přejezdů v Česku, kterých je v současnosti přes osm tisíc. "To je hrozně moc. Loni jsme proto 32 přejezdů zrušili, nové se budují jen zcela výjimečně," popisuje Halla.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.