Výstavba moderní trolejbusové tratě v Českých Budějovicích přišla bezmála na padesát milionů korun. Velkolepý projekt se ale změnil ve frašku - spojem skoro nikdo nejezdí. Není divu. Obsluhuje téměř neosídlenou oblast.
Větrná, ozve se po příjezdu do zastávky. S otvíráním a zavíráním dveří si řidič starost dělat nemusí. Nikdo nenastupuje. Ani nevystupuje. Zhruba kilometrová trolejbusová trať v českobudějovické ulici E. Rošického je výstižným příkladem prohýřených dotací. Stavěla se na pozadí velkolepých plánů a vizí, dnes jezdí prázdné spoje okolo bývalých kasáren a tankodromu. Obytná zástavba, kterou měla obsluhovat, nestojí. A bůhví, jestli někdy stát bude.
Kde je Rejnok?
Scénář trolejbusového spektáklu se začal psát před více než šesti lety. V Českých Budějovicích se tehdy pustili do zvelebování západní části města. Především sídliště Máj a jeho okolí. Vznikl dokonce Integrovaný plán rozvoje města České Budějovice - Levý břeh Vltavy, jehož záměry byly opřeny o štědrou náruč evropských dotací. Součástí plánu byl také projekt s názvem Převod linky č. 1 na trolejbusový provoz týkající se zmíněné trati v ulici E. Rošického.
"Z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad byla vyplacena dotace ve výši 32 134 074, 92 korun," přiblížil pro televizi Barrandov mluvčí zmíněného operačního programu Karel Hron. Jenže plány počítaly s tím, že na místě vznikne obytná zástavba, kterou bude linka obsluhovat. Stát tam tul také slavný Rejnok, koncertní a kongresová síň navržená Janem Kaplickým. Projekt zesnulého architekta ale zatím žije pouze na papíře. Stejně jako další zdejší stavby.
Linka č. 1 po nové trati navíc nejezdí, dopravní podnik sem místo ní přesměroval linku č. 8. A to jenom proto, aby byl úsek s opravenými zastávkami, chodníky a přechody alespoň naoko využíván. Jinak by město muselo dotace vrátit. Celkové náklady na vybudování tratě činily 49,4 milionu korun.
"Poptávka cestujících je zde samozřejmě přímo ovlivněna rozvojem výstavby na území bývalých kasáren. Řada projektů, které zde investoři plánovali, nebyla dosud realizována. Do budoucna je zde však očekáván velký potenciál. Rozsah nabídky spojů tedy ovlivní zejména postup a typ výstavby, která zde vznikne," pokouší se o vysvětlení mluvčí Dopravního podniku města České Budějovice Viktor Lavička.
Ztráta paměti
Jak se ale ukazuje, s plánovanou výstavbou je to daleko složitější. A na českobudějovickém magistrátu, který za velkolepými plány kdysi stál, postihla dotčené osoby záhadná amnézie. "To je nějaký relikt minulosti. Já o tom nevím, nikdy jsem to neřešil. Je to skutečně dávná historie. Vím o tom asi méně než vy," přiznal náměstek primátora pro dopravu František Konečný (ANO). Mluvčí magistrátu Jitka Welzlová nás odkázala na dalšího náměstka - Petra Podholu. Jeho sekretářka po několika telefonátech sdělila pouze to, že ani on "si vůbec nic nepamatuje". A přišel další tip: jakýsi úředník Šram. Ani on ale uzel zapomnění nerozmotal. Nejprve měl údajně jednání, pak už telefon nezvedal.
Prázdné trolejbusy, kterým se začíná přezdívat linka duchů, sice jezdí zbytečně, zato prý šetří životní prostředí. Alespoň podle mluvčího dopravního podniku Lavičky. "Hlavním přínosem projektu byl přesun části dopravních výkonů z dieselové trakce do elektrické, čímž došlo k naplnění ekologických a energetických cílů," vysvětluje.
Všem ostatním je ale linka duchů pro smích. Včetně samotných řidičů. "Něco tedy vozí, ale přes den to jezdí poloprázdné," potvrzuje jeden z nich. Groteskním spojem se baví i jedna ze zdejších obyvatelek, která právě prochází okolo. "No heleďte, právě jede osmička, to je k Otylce. A kdo tam vystupuje? Nikdo!" glosuje se smíchem. Brzy ale zvážní a racionálně konstatuje: "Tohle nemá žádný smysl."