Nezadaní cestující, kteří nastoupí v sobotu na trase metra A do prostředního vagonu soupravy, nemusejí vystupovat sami. Pražský dopravní podnik totiž spustí od soboty 9. listopadu takzvaný komunikační vagon metra, ve kterém se lidé mohou seznamovat nebo si jen tak nezávazně povídat.
Nastoupit do něj mohou každou sobotu od 10 do 22 hodin. Fungovat tak budou všechny soupravy - byť vagon nebude nijak označen. Pouze u vstupu v každé stanici bude informační cedule, která na něj cestující upozorní.
Vagon měl být původně označen samolepkou a měl být vyloženě seznamovací. Od toho nakonec DPP ustoupil. Podle ředitele podniku Jaroslava Ďuriše to bylo příliš svazující a omezující, proto se dopravce rozhodl pro komunikační vůz, který tak nebude sloužit pouze nezadaným. "Je to o úsměvu a příjemném cestování, nelze striktně nařizovat seznamování," řekl. Původně se mluvilo o posledním vagonu, nakonec DPP zvolil prostřední. "Na konečné by se totiž po otočení soupravy stal z posledního první vagon," řekl Ďuriš.
Podle radního a předsedy dozorčí rady DPP Jiřího Pařízka je k zavedení komunikačního vagonu inspiroval převažující způsob elektronické komunikace. "V současné době je vhodné se vrátit k mluvenému slovu a tento způsob komunikace obrodit. K tomuto účelu může sloužit i komunikační vagon metra," řekl Pařízek.
Sobotu potom vybralo město společně s DPP proto, že lidé nikam nespěchají a mají více času. "Máme volno, jezdíme za kulturou, za zábavou a je volnější rytmus," řekl Pařízek.
Za projekt nemusel dopravce zaplatit ani korunu. "Náklady nejsou prakticky žádné, protože vše, co jsme vyrobili, je plakát, který jsme dělali sami, a stojany máme," řekl Ďuriš.
Úspěšnost akce bude DPP vyhodnocovat podle odezvy cestujících, a to jak prostřednictvím e-mailů, tak reakce lidí na facebookové stránce DPP. "Zájem o spuštění projektu si DPP ověřil v zářijové anketě na webu. Z jejích výsledků vyplynulo, že 80 procent lidí si myslí, že seznámit se v metru je možné," řekla mluvčí DPP Aneta Řehková.