V Itálii musí mít alkotester každý bar. Česko o tom neuvažuje

Domácí
10. 1. 2011 06:40
Každá hospoda v Itálii musí mít alkotester. Českou republiku ale zatím podobné nařízení nečeká (ilustrační foto).
Každá hospoda v Itálii musí mít alkotester. Českou republiku ale zatím podobné nařízení nečeká (ilustrační foto).

Zákazníci italských restaurací, hospod, barů nebo diskoték musí mít možnost ověřit si hladinu alkoholu v krvi, než se rozhodnou, jestli sednou za volant, či ne. Nákup alkotesterů nařizují majitelům všech zařízení, kde se podává alkohol, předpisy schválené tamními zákonodárci v minulém roce. V České republice, která rovněž připravuje změny silničního zákona, se však zatím s něčím podobným nepočítá.

Itálie loni přijala celou řadu přísnějších pravidel týkajících se provozu na silnicích. Například zavedla nulovou toleranci alkoholu pro mladé či začínající řidiče a pro profesionály, zatímco dříve bylo povoleno až půl promile. Tolerance půl promile ale nadále platí pro všechny ostatní řidiče. A ti mají mít podle nových předpisů v každé hospodě k dispozici tester, aby si mohli ověřit, zda limit nepřesáhli.

V České republice sice některé hospody či bary už samy od sebe zákazníkům nabízejí možnost "dýchnout si" před odchodem, ale o povinném zavedení alkotesterů se zatím neuvažuje.

"Existuje mnoho výrobců, kteří vyrábí testery. Aby naměřená hodnota při fouknutí do přístroje byla přesná, musí mít alkoholtestery schválení příslušným úřadem. V tomto případě by to byl nejspíše Český metrologický institut. A při počtu restauračních zařízení u nás by to znamenalo nemalé náklady na vybavení, protože každá opětovná kalibrace patří k těm finančně náročnějším záležitostem," uvedl Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy, co by mohlo být jedním z problémů při zavádění takového nařízení.

V Česku platí na rozdíl od Itálie nulová tolerance alkoholu v krvi řidiče (ilustrační foto).Podle něj řidiči už tak nemají v přesnost alkotesterů důvěru. "Mnohdy nechtějí uznat ani výsledky oficiálních testerů dopravní policie. Vymlouvají se třeba i na to, že výsledek ovlivnil mobilní telefon v kapse nebo že těsně před dýchnutím užili silné kapky obsahující alkohol," poznamenal. "A je opravdu otázkou, nakolik přesné jsou testery nabízené v restauracích. Řidič by se asi jen stěží mohl při silniční kontrole odvolávat na skutečnost, že mu U Svobodů naměřili na rozdíl od policistů jen 0,002 promile alkoholu v těle," řekl Novák.

"Je potřeba, aby se česká společnost nejprve ztotožnila s alkoholtesterem jako takovým a akceptovala ho jako účinný a přesný nástroj. Dokud se s tím nevypořádáme, nemá smysl, aby ministerstvo předkládalo jakékoliv legislativní návrhy na povinné zavedení testerů v restauracích," míní. Rovněž zdůraznil, že cílem ministerstva dopravy je především, zabránit řidičům v pití alkoholu, pokud vědí, že budou muset sednout za volant.

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek si také nemyslí, že by v restauracích měly být alkotestery povinně. "Vím, že některá zařízení test na přítomnost alkoholu již svým zákazníkům nabízejí, a jde jistě o dobrou službu. Ovšem zavést to povinně nemá v České republice velký smysl," sdělil. "V Itálii je malé množství alkoholu v krvi povoleno, takže tam má měření větší význam. Kdežto u nás je přece nulová tolerance alkoholu, takže i když si dám jen jednu skleničku, je jasné, že nesmím řídit," dodal.

"Snad má použití alkotesteru v české restauraci smysl třeba v případě, že vypiju jedno malé pivo k obědu a pak si ještě další dvě hodiny povídám u stolu s přáteli, takže nemám jistotu, jestli už alkohol vyprchal. Ale moc často by se alkotestery určitě nevyužívaly," míní Stárek.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ