Kvůli vodáckému pozdravu "Ahóój" v předvolební televizní diskusi je médiím víceméně pro smích, sněmovní volby drtivě prohrál a v úřadě po něm zbyla spousta restů. Odcházející ministr dopravy Zdeněk Žák přesto opouští ministerstvo s pocitem dobře odvedené práce. Chyby nebo nečinnost, kterou mu kritici vyčítají, si nepřipouští. Žák se TV Barrandov naopak svěřil, že na ministerstvu se za jeho působení rozhostila tvůrčí a pozitivní atmosféra.
Zdeněk Žák, to je kometa Rusnokovy vlády. Jak rychle rozsvítil politické nebe, tak stejně bleskově zhasl. Žák začal zostra. Ještě než usedl do ministerské sesle, začal resort ostřelovat ostrými výroky. Prohlásil, že začínající rekonstrukce dálnice D1 je jeden velký hazard, že resort nefunguje, krade se v něm, že malé kruhové objezdy jsou zbytečně vyhozené peníze a tak dále.
V lecčems měl skutečně pravdu, a proto se také rychle protlačil do médií. Zatímco například ministra školství Dalibora Štyse nezná nikdo ani po půlroce vládnutí, tvář Zdeňka Žáka se lidem důkladně vryla do paměti téměř hned. Zdatný rétor k nim mluvil totiž prakticky neustále. A vždy tak, aby jeho slova nezanikla. Nehledě na to, že realita byla mnohdy trochu jinde.
"Nebudu stínat hlavy"
Asi nejlepším příkladem jsou jeho slova pro on-line deník TÝDEN.CZ těsně před svým nástupem do funkce, kde odmítl jakékoli zbrklé personální kroky. "Jedním z mých hobby je budování a řízení týmu, v čemž vidím na ministerstvu dopravy obrovské rezervy. První mé aktivity nebudou směřovat ke stínání hlav, ale spíše to bude vhození rukavice. Já jsem hluboce přesvědčen, že moji ministerští předchůdci budou velice překvapeni, co se dá vytlouci z lidí, které tam měli," zní památná slova.
Pár týdnů nato už Žák řádí v úřadu jako černá ruka. Vyhazuje několik náměstků, šéfa právníků a vyměněním dozorčí rady Českých drah také svého úhlavního nepřítele, generálního ředitele ČD Petra Žaludu. Na ministerstvu se nezastavuje jen u vyšších pozic, ale o místo přicházejí i skutečně malé ryby ze správy budovy. V úřadu si po měsíci úřadování nového ministra není nikdo ničím jist. Jestli existuje správné slovo pro toto období - je to strach.
Odborníci, nebo známí?
Sám ministr to ale vidí úplně jinak. "Vy mně to možná nebudete věřit, ale těch personálních změn, které jsem tu provedl, je naprosté minimum. Daleko větším úspěchem je, že většinu lidí, které jsem ponechal, se mi podařilo motivovat, aby odváděli větší výkon. Projděte se po této budově a ucítíte to i na atmosféře," svěřil se TV Barrandov.
Podle Žáka byla jeho personální smršť, kterou on za smršť rozhodně nepovažuje, jen přílivem nových nezkažených odborníků. Ale také známých. Asi nekřiklavějším příkladem byla výměna ve funkci šéfa ŘSD, kterou obsadil jistý Pavel Kočica. Tedy muž, se kterým ministr obchodoval v realitách a sám si od něj odkoupil pozemek na Zbraslavi.
Pod záminkou dosazení odborníka se Žák vrhl i na jednu z nejziskovějších státem vlastněných firem, Řízení letového provozu. Několik týdnů poté, co účetnictví firmy prolustrovali kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu, zadal audit vlastní. Zhostila se ho jeho pravá ruka, šéfka odboru auditu Ivana Kubaštová. Podle leteckých odborářů jen proto, aby ministr našel střelivo na dlouholetého ředitele podniku Jana Klase. Žák couvl až ve chvíli, kdy odboráři v případě bezdůvodného odvolání šéfa pohrozili stávkou. Tedy krokem, který by ministrovi na popularitě rozhodně nepřidal.
Mediální veletoč
A právě dobrý mediální obraz byl zřejmě pro ministra vůbec nejdůležitější věcí. Ale i vnímání Žáka médii se dá znázornit jakousi vlnovkou. Novináři mu ještě hltali lákavá slova o rozkrádání ministerstva a nešvarech uvnitř resortu. Když na dálnici D1 sliboval konec kolon s lopatou v ruce, byli už trochu rozpačití. Ve chvíli, kdy se postupně odkrývalo, že za spoustou slov stojí nedodělaná práce, začala kritika. A když ministr před volbami v diskusi pozdravil netečné diváky v daný moment naprosto nevhodným vodáckým "Ahóój", už se mu novináři jen smáli. Po volbách, kde Zemanovci totálně propadli, o to víc.
Jeho úředníci vidí zase stohy nedodělané práce, na kterou kvůli důkladné ministrově sebepropagaci nezbyl čas. S největší pravděpodobností se proto nestihne včas obří tendr na provozovatele centrálního registru vozidel, do skluzu se dostala i soutěž na nového výrobce registračních značek a v totálním zmaru se ocitla práce na postupné liberalizaci železniční dopravy. Z naplánovaných soutěží hledajících dopravce pro pět českých tratích není vyhlášena ani jediná.
Kdo by čekal, že to Žáka nějak poznamená, mýlil by se. Ministr je přesvědčen, že všechno, co udělal, bylo správné. "Když jsem přicházel do úřadu, tak kolabovala dálnice D1. Projeďte se teď, a ať už se staví nebo nestaví, vždy jsou tam zachovány dva plus dva pruhy a doprava je plynulá. Stejně tak jsme firmám přestali vyplácet vícepráce," chválí se.
I tady platí, že ne všechno, co Zdeněk Žák říká, platí na sto procent. Tak popořadě. Systém dva plus dva pruhy při opravě D1 vymysleli na ŘSD již před jeho příchodem. To, že se v době jeho nástupu dálnice zablokovala, nebylo dílem zbytečné uzavírky, jak Žák v médiích proklamoval, ale šlo o havarijní opravu nestabilního mostu. I firma OHL ŽS, která přestala opravovat dálnici D1 a začala licitovat ohledně peněz, nespustila stroje jen kvůli naštvanému ministrovi. Ředitelství silnic a dálnic jí vedle toho slíbilo několik desítek milionů navíc.
Loučení s knihou a konvičkou
Ministr si ale jede svou. Kancelář opouští s porcelánovou reklamní konvičkou a knihou Jana Antonína Bati Budujeme stát pro 40 milionů lidí. Zvláště druhý jmenovaný artefakt je opravdu příznačný. "To je takový můj patron, který mě inspiroval. Jestli mnohým připadalo, že tu zavádím mnoho novinek, tak v technické části většinu z těch revolučních novinek najdete v knize Jana Antonína Bati, kde on už za dob první republiky naplánoval infrastrukturu celé republiky. A to jsou řešení, které patří mezi ta nejlepší," rozplýval se Žák nad knihou.
Není překvapením, že Baťa v knize mimo jiné velebí stavbu vodního megakanálu spojující Dunaj, Odru a Labe, jejž Žák tak prosazoval. Zadal dokonce studii za 30 milionů, která má ukázat, zda má kanál smysl. "Ten půlrok mě stál spoustu pozitivní energie, kterou budu načerpávat jako první. Já se s dopravou neloučím, já se vracím ke své profesi, budu zase dělat bezpečnost velkých infrastrukturních projektů, a je skoro jedno, jestli v České republice, nebo v zahraničí," uzavřel Žák svou ministerskou kapitolu.