Povinná výbava motoristů projde výraznou proměnou. Od ledna 2011 budou muset řidiči v automobilech vozit reflexní vesty či termofólie, které zabrání prochladnutí zraněných osob. Z útrob vozů naopak zmizí rezervy, šoféři je mohou nahradit sadou na opravu defektu. Inovovaný obsah výbavy se projeví i finančně - nové typy budou dražší než ty stávající v řádech stokorun.
Cena za povinné doplňky, které pomáhají v případě silniční nehody či defektu, se už brzy zdvojnásobí. Může za to novela ministerstva dopravy, která do povinné výbavy od ledna 2011 nově zavádí i termofólii, reflexní vesty či leták o první pomoci (podobně jako na Slovensku zavedli Kartu prvej pomoci).
"Náklady na pořízení autolékárničky a dalších doplňků podle našeho odhadu vzrostou o 70 až 150 korun," tvrdí ředitel odboru silničních vozidel ministerstva dopravy Josef Pokorný.
ČTĚTE TAKÉ: Slovensko chtělo zakázat chodcům poslouchat hudbu
Jenže řidiči budou muset podle všeho sáhnout do kapsy ještě hlouběji. Totiž: pokud nechtějí mít ve voze jen nekvalitní náhražky, vyjde je pořízení povinné výbavy ještě o několik stokorun dráže.
"Je to věc jednotlivého řidiče, zda chce mít ve voze nějaké tretky z pouti, co nefungují, nebo opravdovou kvalitu, která umí zachránit lidský život," říká šéf pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz, který se na nové podobě lékárniček podílel.
Spousta stávajících autolékárniček podle něj obsahuje "šmejdy": "Fáče, co jsou jako pružiny, obvazy, které ráně spíše škodí, nůžky, které nestříhají a zlomí se," vypočítává Schwarz typické nešvary. Tomu mají zabránit specifikace nároků na jednotlivé části autolékárničky, které jsou rovněž součástí novely.
Konec rezerv
Dobrá zpráva pro motoristy je, že z povinné výbavy motorových vozidel zmizí banality typu spínací špendlík. "Jistě jste to zažili sami, když vás policisté buzerovali za to, že ho nemáte ve své lékárničce. Byla to obyčejná šikana, nikdo nevěděl, k čemu tam měl vlastně sloužit," vysvětluje Schwarz.
Kdo nechce, nebude muset nově vozit také rezervní kolo. "Nahradí je sada pro opravu defektu či smlouva s asistenční službou po celé republice u nákladních vozidel," vysvětluje Pokorný.
Ustanovení má platit od 15. září. A nevztahuje na některé staré vozy (například Škoda 105 či 120), které bylo konstruovány tak, že rezerva je nezbytnou součástí bezpečností struktury vozidla.
"Výrobci sami musí říct, kde to bude možné a kde nikoliv. Ale u většiny aut to půjde. Například Škoda už vydala stanovisko, že nad modelovou řadu Favorit to lze u každého jejího vozu," potvrdil Pokorný.
Pomůže to?
Vedení dopravní policie přesto nehodlá omezit silniční kontroly, při nichž se hlídky zaměří na obsah povinné výbavy, včetně rezervního kola.
„Není to naší prioritou. Zaměřujeme se spíše na přestupky proti bezpečnosti a tímto řidiči nikoho vlastně neohrožují. Přesto i tyto kontroly budou pokračovat," říká ředitel dopraváků Leoš Tržil.
Nakolik změny v povinné výbavě motoristů ovlivní úmrtnost na tuzemských vozovkách, se experti neodvažují odhadovat. "Samozřejmě věříme, že to pomůže zamezit nárůstu počtu mrtvých. Těžko ale říci, o kolik," dodává Tržil.
Foto: Profimedia, ČTK, archiv TÝDNE.CZ