Měly by to být finanční injekce, které zkrášlí regiony. Jenže místo toho miliardy, jež do Česka tečou z Evropské unie, vysají projekty vlivných byznysmenů. Rekordmanem v dojení dotačních programů je společnost Golf Brno. Z evropské, státní a městské kasy získala desítky milionů korun.
Navíc snadno přišla k městským pozemkům, na nichž postavila na okraji Brna golfové hřiště s luxusním hotelem. Nezamlouvá se to současnému primátorovi Romanu Onderkovi (ČSSD), který po dotazech TÝDNE začal prověřovat smlouvy města s Golfem Brno.
V představenstvu společnosti působí Vladimír Plašil, úspěšný strojírenský exportér. Letos v červenci s velkou slávou uzavíral kontrakt za tři miliardy eur. Svým podpisem stvrdil, že jeho firma Alta dodá důlní zařízení pro společnost Magnitogorsk Iron & Steel Works. O zisku se nemluvilo, musí ale být velmi slušný: zakázku lze považovat za rekordní i v rámci EU. Není proto překvapivé, že byznysmenům v ten den asistoval i premiér Mirek Topolánek. S Plašilem se při oficialitách nesetkal poprvé.
K TÉMATU: Dotace bohatým: za evropské peníze se staví luxusní hotely
O dva roky dřív premiér otvíral golfové hřiště, které patřilo jiné Plašilově společnosti Golf Brno. Také tento podnik láme rekordy. Snad nikomu jinému se z eráru nepodařilo vytáhnout takové částky kvůli golfu, který přece jen patří ke kratochvíli vrstev, jež obvykle nemusejí prosit o almužny od státu.
Ministerstvo pro místní rozvoj, tehdy ještě pod vedením ČSSD, v květnu 2005 rozhodlo, že golfistům z Brna pošle z eurofondů 51 milionů a ze státní kasy 19 milionů korun, což představuje 40 procent z celkové ceny projektu. Ministerstvo dnes přiznává, že jeden z programů vypsalo právě pro velké firmy. Šlo o "grantové schéma", které mělo podpořit vznik turistických zařízení s národním či mezinárodním významem. Stolůžkový luxusní hotel u velkoryse vybudovaného golfového hřiště tento požadavek splňoval.
Vstřícnost ke golfistům dřív magistrát v čele s primátorem Richardem Svobodou (ODS) vysvětloval tím, že vzniká "městské hřiště", kde bude za výhodných podmínek sportovat mládež. Dnes už se k ušlechtilým vizím nikdo nehlásí. "S městem máme společné pouze to, že jsme v jeho blízkosti a na jeho pozemku," říká Zeman z Golfu Brno.
Green uvedla firma do provozu těsně před komunálními volbami v roce 2006. Po nich nastoupilo nové vedení radnice, které utnulo penězovody: město a jeho podniky přestaly posílat miliony, které Golfu Brno plynuly například z reklamní smlouvy s městskými teplárnami. "Další smlouvy s Golfem Brno si prověřím," říká současný primátor Brna Onderka poté, co TÝDEN začal zjišťovat podrobnosti ke smlouvám.
Foto: jiznimorava.tourims.cz a Karel Šanda