Software na výplatu dávek
Drábek slíbil soutěž, žádná nebyla, zlobí se původní dodavatel
16.02.2012 19:00 Rozhovor
Nejdřív vedení ministerstva slibovalo vypsat na nové softwary na výplatu sociálních dávek otevřené výběrové řízení, ale subdodavatele si nakonec bez soutěže vybral generální dodavatel Fujitsu, stěžuje si Martin Procházka, ředitel společnosti OKsystem, která programy na výplatu sociálních dávek pro ministerstvo vyvíjela osmnáct let. A připomíná, že za podobný postup, který zvolilo vedení ministerstva, byl před dvěma lety odvolán ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu.
Procházka vystoupil ve středu před poslanci sociálního výboru, kteří si pozvali na kobereček ministra práce Jaromíra Drábka i jeho prvního náměstka zodpovědného za IT Vladimíra Šišku. Žádali vysvětlení problémů, které provází přechod na nové softwarové programy na výplatu sociálních dávek. Ty dosavadní vyvíjela právě Procházkova firma OKsystem.
Podle prvního náměstka Vladimíra Šišky vystupujete kriticky proti novým programům proto, že jste tak přišli o čtyři pětiny veškerých svých zakázek. Je to tak?
Čísla nesedí, pravda ale je, že jsme přišli o tři čtvrtiny zakázek na MPSV. A to také hraje svoji roli. Jsem v čele firmy, která problematickým způsobem přichází o státní zakázky. Ale jsem také občan a postup ministerstva mi jde proti srsti.
Co přesně vám vadí?
Domnívám se, že přidělení zakázek na vývoj nových dávkových systémů proběhlo nelegálním způsobem. Pan Šiška nás před rokem ujišťoval, že bude vypsáno klasické otevřené výběrové řízení na dodavatele nových systémů, ale nic takového se nakonec nestalo.
Jak vám ministerstvo vysvětlilo, že nakonec žádné otevřené výběrové řízení, které slibovalo, nebude?
Žádné zdůvodnění jsme nedostali. Byli jsme připraveni do soutěže jít, protože se sociálními systémy máme velké zkušenosti, máme know-how, ale tu možnost jsme nakonec nedostali.
Ministerstvo nevypsání výběrového řízení zdůvodňuje tím, že se připojilo k rámcové smlouvě ministerstva vnitra z roku 2008 a na tu veřejná soutěž byla.
Jde o výklad a naplňování smlouvy uzavřené mezi vnitrem a Fujitsu. Podle mého názoru lze smlouvu s Fujitsu uplatnit na služby menšího rozsahu přímo spojené s licencemi Microsoft. Rozhodně ne na kompletní outsourcing sociálního systému v Česku. A je tu příklad Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) před dvěma lety, kde se Fujitsu snažilo uplatnit podobný postup, tedy obejít výběrové řízení a zneužít rámcovou smlouvu s vnitrem. Nakonec se ukázalo, že tento postup uplatnit nelze.
O tom rozhodl antimonopolní úřad?
Ne, tehdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa. Ředitele SZIF Tomáše Révésze to tehdy stálo místo. Fujitsu chtěla převzít na tomto úřadě zakázky, které do té doby spravovala firma SAP a SAP na SZIF dělá dodnes. Bohužel silná nadnárodní firma má v podobných kauzách asi větší váhu než zavedená česká firma.
Takže argument ministerstva, že je vlastně z obliga, protože jedná na základě čtyři roky starého rozhodnutí tehdejší Topolánkovy vlády, podle vás kulhá?
Argumentovat sjednocením technologické platformy pro veřejnou správu je jen účelově zkreslený výklad tehdejšího usnesení vlády. Kdyby rozhodla, že se ve veřejné správě uplatní výhradně jen platforma Microsoft, okamžitě by proti tomu protestovali jiní, například Oracle nebo IBM, a zabýval by se tím antimonopolní úřad. Taková interpretace je podle mě v evropských podmínkách naprosto nepřijatelná.
Ministr Drábek vysvětluje nové dodavatele softwarů tím, že vy jste měli na dávkové programy dlouhá léta monopol a navíc jste příliš drazí. Je to tak?
Označení monopol má negativní podtext, vyvolává dojem, že zneužíváme svého postavení, což se v našem případě neděje. Jsme česká společnost se stabilní a transparentní vlastnickou strukturou, zveřejňujeme hospodářské výsledky, nevyužíváme švarcsystém ani daňové ráje.
A to podle vás některá z těch nových firem dělá?
Přinejmenším mají někteří naši konkurenti na MPSV nevyjasněnou vlastnickou strukturu. Navíc naše smlouvy nechal u antimonopolního úřadu z podobné obavy prověřit dnešní premiér Nečas ještě za svého působení v čele ministerstva práce. A úřad je shledal bez závad.
Programy od nových subdodavatelů přes Fujitsu prý vyjdou na polovinu toho, co jste si účtovali vy, tedy na 200 milionů. Jak to?
Ceny se odvíjejí od jednotkových cen a kalkulace pracnosti a tady nevím, jak může být Fujitsu levnější, když má jednotkové ceny o polovinu vyšší. Pokud účtují nižší cenu, musí to být za menší objem práce.
Už v lednu jste ministerstvu nabídl vaše záložní řešení a dnes někteří poslanci chtějí, aby vaší nabídky ministerstvo využilo. Jak je možné, že ty programy máte připravené, když si je u vás ministerstvo neobjednalo?
My systémy pro úřady práce vyvíjíme osmnáctým rokem a cítíme odpovědnost za to, aby sociální systémy fungovaly dobře, ke spokojenosti úředníků a zejména jejich klientů. A to je teď zásadním způsobem ohroženo. Tak jsme zapracovali reformní zákony do všech aplikací, i do těch, u kterých si to ministerstvo u nás neobjednalo.
Sám ale tvrdíte, že vývoj takových programů trvá minimálně dva roky a u vás by to přišlo podle ministra Drábka na půl miliardy. Jak to, že jste to nakonec zvládli za půl roku a bez nároku na pět set milionů?
To je velký rozdíl. My jsme jen zapracovávali změny do už existujících, osvědčených aplikací jako mnoho let předtím. Něco jiného je zapracovat změny, to je relativně levná a málo riskantní záležitost, a něco jiného je v krátkém časovém období vyvinout celý systém od začátku.
Náměstek Šiška se zmínil o nějakém problému, který způsobily vaše programy. O co šlo?
Přiznávám, že tam vznikl problém. V rámci centralizace dávek státní sociální podpory jsme převáděli velký objem dat a došlo k chybě u zadržovaných exekucí. To jsou peníze srážené z dávek na základě exekučních příkazů, které ještě nenabyly právní moci. My jsme některé případy neměli vhodně označené, takže došlo k neoprávněné výplatě těchto peněz. Zákon však umožňuje strhávat neoprávněně vyplacené dávky z navazujících dávek. Škoda vzniká až tehdy, pokud jsou tyto peníze nevymahatelné. Takovou škodu uhradíme, máme uzavřené pojištění odpovědnosti.
Ministr Drábek se dušuje, že v březnu už poběží vše jako po másle. Stihne se podle vás všechno za ten měsíc a půl doladit?
Domnívám se, že během jednoho či dvou měsíců nemůže dojít k podstatnému zlepšení ve funkcionalitě nových dávkových systémů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.