Lidé, kteří jsou závislí na dávkách na bydlení, se nemusejí bát toho, že by o ně v příštím roce přišli. Přestože Nečasova vláda chtěla vyplácení tohoto druhu pomoci zpřísnit, poslanci jí to nejspíš zatrhnou. Navržená změna by prý totiž vedla k absurdním situacím a místo příživníků trestala poctivce.
Zatímco dnes čtyřčlenná rodina žijící v nájemním bytě v Praze dosáhne na dávky na bydlení, pokud nevydělává více než 50 tisíc korun měsíčně, od příštího roku by se měla dočkat pomoci od státu jen v případě, že by její příjmy klesly pod pětatřicet tisíc. "Po třech měsících by navíc musela začít prodávat majetek, aby měla na příspěvek nárok," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ právník Národní rady osob se zdravotním postižením Jan Hutař.
Rada spočítala dopady úsporného opatření vlády, které slučuje dosavadní příspěvek a doplatek na bydlení do jedné dávky a zvyšuje laťku pro její příjemce. Změna je součástí daňového balíčku, který mají nyní na stole poslanci, a státu má v příštím roce uspořit přes miliardu korun. Jenže sklidila kritiku ze všech stran. A koaliční poslanci se ji pokusí z balíčku vyhodit.
"Lidé, kteří se nesnaží, by ze seznamu příjemců nevypadli. A naopak ty, kteří se snaží, ale mají nižší příjmy, by to mohlo poškodit," kritizuje plánované sloučení dávek na bydlení členka sociálního výboru sněmovny z ODS Lenka Kohoutová s tím.
A její kolegyně z výboru a poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková se přidává: "Rodiny, které sice mají kde bydlet, ale mají malé výdělky, dnes dostávají alespoň dávky ze státní sociální podpory. Pokud by se ale začala vyplácet jen dávka závislá na majetku, mohlo by se stát, že aby dosáhly na dávky v hmotné nouzi, musely by prodat svůj majetek i vlastní bydlení. To je naprosto absurdní situace."
Podle obou poslankyň také pouhé sloučení dávek neřeší problém, kdy vychytralí majitelé nemovitostí nabízejí chudým nájemníkům místa v předražených ubytovnách s vědomím, že je za ně stát doplatí. A situaci je potřeba řešit komplexně zákonem o sociálním bydlení. Nehledě na to, že nepřinese slibované úspory.
Končící ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek(TOP 09) si za změnou stojí. "Ta opatření byla přijímána jako balík, to znamená vyváženě, tak aby měla dosah na jednotlivé skupiny obyvatel a na jednotlivé segmenty," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. A dodává: "Perspektiva sloučení příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení je naprosto jasná a nezpochybnitelná. Proč mít dvě dávky zaměřené zaměřené na stejný účel?"
Kohoutová spolu s dalšími poslankyněmi a poslanci už ovšem sepsala pozměňovací návrh, který má za cíl úpravu dávek na bydlení z projednávaného daňového balíčku vyhodit. A nejspíš bude mít ve sněmovně dostatek hlasů na to, ho prosadit. "Ten návrh by měl mít i podporu opozice," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda rozpočtového výboru sněmovny z ODS Pavel Suchánek.
Otazník navíc visí nad celým daňovým balíčkem. Ostře proti němu už řadu týdnů vystupuje skupinka nespokojenců z řad ODS. Nesouhlasí se zvýšením DPH či zavedením takzvané solidární přirážky pro bohaté.
Příspěvek na bydlení dosud pobírá skoro 150 tisíc příjemců, dalším 28 tisícům lidí stát vyplácí takzvaný doplatek na bydlení. Pokud by se dávky sloučily, mělo by se podle odhadů Drábkova úřadu peněz dočkat jen 65 až 75 tisíc lidí.