Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a poradkyně hnutí STAN Dany Drábové může zrušení plánované koalice s lidovci nakonec přinést Starostům a nezávislým volební body. V rozhovoru pro TÝDEN.CZ hodnotí Drábová pověst lidovců nebo změnu svého postoje k prezidentu Miloši Zemanovi.
KDU-ČSL se v obavě z volební prohry rozhodla, že do parlamentních voleb půjde samostatně a nikoliv v koalici se STAN. Chápete to ze strany lidovců jako zradu?
Takové slovo bych asi nepoužila. Každopádně se ale domnívám, že část voličů si může před volbami připomenout pověst KDU-ČSL jako strany s velmi pragmatickým uvažováním. A pokud v tomto případě doplatil na lidovecký pragmatismus STAN, třeba to starostům u voličů nakonec pomůže.
Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že se lidovci podělali z předvolebních průzkumů. Souhlasíte s ním?
Lépe by to asi vyjádřit nešlo. Teď jen záleží na tom, jak to ohodnotí voliči, zda se budou vedle pragmatismu rozhodovat i emočně.
Sama jste ale od začátku STAN od koalice s lidovci zrazovala. Považujete tedy krach toho spojenectví za důkaz, že došlo na vaše slova?
Já jsem nikoho od koalice nezrazovala. Můj názor byl, že hnutí STAN by se letos vůbec nemělo účastnit parlamentních voleb. A to ani samostatně, ani v koalici s někým jiným.
Z jakého důvodu?
Ze své podstaty jsou hlavním polem působnosti STAN regiony a obce, nikoliv celostátní politika. Do té by starostové podle mého názoru měli vstoupit až poté, co se vyprofilují některé osobnosti zvolené za starosty do krajských zastupitelstev. Hnutí mohlo klidně počkat a kandidovat do parlamentu až za čtyři roky. Nijak by mu to neublížilo.
Podle vás tedy udělalo STAN dalších chybu, když se po krachu plánované koalice rozhodlo jít do voleb samostatně?
Já opravdu nevím. Jsem jen poradkyně, nikoliv členka vedení STAN. A jak říkali už indiáni: nikdy nekomentuj rozhodnutí někoho, koho boty nenosíš. To znamená, že nemůžu s klidným svědomím označit současný postup hnutí za chybu. Jen to jen můj názor. Třeba se nakonec můžu mýlit.
Když už jsem u toho lidoveckého pragmatismu. Pokud si pamatuji, vždy jste obdivovala Miloše Zemana, označovala jste ho za politika, který dokáže myslet několik tahů dopředu. Nyní jste vyjádřila před prezidentskými volbami podporu Jiřímu Drahošovi. Co se z vaší strany změnilo?
Podívejte, to je jednoduché. Já jsem názor nezměnila. Nebudu kritizovat ani házet špínu na prezidenta. Miloš Zeman ale už prostě není tím Milošem Zemanem, jakého jsem znala. Už je trochu někdo jiný. A proto podporuji Jiřího Drahoše.
V čem se Miloš Zeman podle vás změnil?
Opět se nejedná o nic výjimečného. Jak už říkala moje maminka, postupem stáří najednou v člověku začnou převažovat ty špatné vlastnosti na úkor těch dobrých. To ale není nic proti Milošovi Zemanovi. Podobný vývoj pozoruji i na sobě (smích)
Miloš Zeman by tedy podle vás už neměl kandidovat?
Znala jsem Miloše Zemana především jako premiéra. A byl to úspěšný premiér, který pro tuhle zemi hodně udělal. Pak zcela právem zhodnotil svou premiérskou misi jako úspěšnou a odešel na Vysočinu. I tohle bylo moudré rozhodnutí. A já jsem opravdu hluboce doufala, že podobně se zachová i poté, co sezval na Hrad své příznivce, aby mu pomohli s rozhodnutím znovu kandidovat či nekandidovat. Byla jsem velmi smutná z toho, že nakonec zvolil první možnost.
Proč?
Zkrátka proto, že pokračováním v politice zastíní všechny své nepochybné politické úspěchy z minulosti. A to byla obrovská škoda.
Byla jste za STAN zvolena do krajského zastupitelstva ve Středočeském kraji, nakonec jste ale musela rezignovat, protože podle ministerstva vnitra nebyla vaše politická funkce slučitelná s funkcí předsedkyně SÚJB. Cítíte to jako křivdu?
Ale vůbec ne. Beru to tak, že jsem byla na výletě v politice a teď už jsem z toho výletu zase doma. Nic víc (smích).