České dráhy poprvé v historii zaplatí za zpožďování vlaků. Trpělivost došla olomouckému hejtmanství, které dopravci uloží pokutu 5,5 milionu korun. Kraj ročně drahám přispívá na zajištění dopravy částkou přes 300 milionů. Častá zpoždění se Českým drahám v budoucnu nemusejí vyplatit, podobně jako v Olomouci totiž chtějí řešit nespokojenost se službami drah i další kraje.
Olomoucký kraj dá železničářům pokutu na základě smlouvy o zajištění základní dopravní obslužnosti v regionu. Její součástí jsou i sankční podmínky za zpožďování vlaků. "Situace v drážní dopravě zajišťované ČD se v posledním období stávala téměř kritickou. V některých případech docházelo pro velké zpožďování vlaků k jejich úplnému odřeknutí, vůbec nevyjely," uvedl ve čtvrtek krajský radní Petr Polášek. Serveru TÝDEN.CZ radní sdělil, že k udělení sankcí vedlo mimo jiné neustálé zhoršování situace. “V lednu hlásilo zpoždění sedm spojů, v květnu už to bylo šedesát vlaků, v září bezmála padesát,” řekl Polášek. Příčiny byly podle něj různé – od technických závad až po pozdní příchod strojvůdců.
Jak zjistit zpoždění? |
Cestují mohou využít například oficiálního drážního webu www.cd.cz, k dispozici mají také přesnější stránky (ZDE), které nejen zjistí aktuální polohu vlaků na trati, včetně jejich zpoždění, ale také historii jejich dochvilnosti v posledních dvaadvaceti dnech. |
České dráhy tvrdí, že je pokuta od kraje překvapila. „O tom, že Olomoucký kraj zvažoval případné pokutování ČD za zpoždění vlaků, jsme se poprvé dozvěděli z médií,“ řekl tiskový mluvčí drah Ondřej Kubala. „Včera nás krajský radní pro dopravu Petr Polášek pouze informoval o tom, že se touto otázkou bude zabývat krajská rada a následně bude o této věci vedeno jednání také s Českými drahami. Bohužel, oficiální výstupy z jednání krajské rady nám nebyly poskytnuty a kraj nám informace o pokutě poslal pouze prostřednictvím médií. Zatím jsme tedy neměli možnost se seznámit ani s výší pokuty, ani s důvody, pro které nás kraj hodlá pokutovat,“ sdělil mluvčí.
Radní Polášek reakci drah nechápe. “Jednali jsme s nimi o tom dva měsíce a oni nám teď řeknou, že pokutu vůbec nečekali. Místo toho, aby se s tou situací snažili něco udělat, tak dělají, že jsou překvapeni,” svěřil se redakci TÝDEN.CZ Polášek. České dráhy nesouhlasí ani s problémy se zpožďováním. “Například v měsíci září jsme jízdní řád v osobní dopravě v celé republice plnili na 87, procenta. S ohledem na rozsáhlou stavební činnost, kterou na kolejích provádí stát, je to velmi dobrý výsledek,” tvrdí mluvčí železničářů Kubala.
Situaci znepokojeně sleduje také ministerstvo dopravy. "Regionální doprava je záležitostí krajů, do toho nezasahujeme, nicméně prioritou ministerstva je, aby doprava fungovala, takže si pozveme obě strany a necháme si celou situaci vysvětlit," sdělil serveru TÝDEN.CZ tiskový mluvčí ministerstva Karel Hanzelka a dodal, že v ministerstvo chce v dohledné době přímo řešit stav služeb Českých drah. "Budeme se tím zajímat, ale podrobnosti vám zatím neřeknu," dodal Hanzelka.
Problémy se zpožďováním řešily v minulosti i další kraje, například Ústecký či Moravskoslezský. Problémem však byla smlouva, která neobsahovala v případě nespokojenosti se službami sankce. “Na dopravu přispíváme 400 miliony korun ročně a za ty peníze požadujeme kvalitní služby,” neskrývá nespokojenost s drahami hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. Kraj proto připravuje novou smlouvu, díky níž bude moci železničáře potrestat, což serveru TÝDEN.CZ potvrdil František Janačík z odboru kanceláře hejtmana Šulce. “S drahami jednáme o smlouvě, do které nově zapracujeme sankce za časté zpožďování vlaků a nízkou kulturu přepravovaní,” sdělil Janačík. “V současné době dobíhá staré ujednání, přepracovaná verze vstoupí v platnost 1.1 2009,” dodal.
Olomoucký kraj přišel s přísnými podmínkami pro České dráhy jako první. Podle radního Poláška však kraj drahám pouze určil stejné podmínky, které jsou běžné u soukromníků. “České dráhy měly asi dva roky exkluzivitu. Po této přechodné době jsme ale usoudili, především kvůli zhoršování služeb, že nejlepší bude do smluv s dopravci zařadit body, které jsou jinak při podobných dohodách s firmami běžné – tudíž za špatné služby následují sankce,” řekl serveru TÝDEN.CZ Polášek. Dodal, že například v autobusové dopravě letos došlo k minimu zpoždění, kraj navíc neregistroval ani jednu stížnost od cestujících.
České dráhy v průběhu dne vydaly další prohlášení, ve kterém nesouhlasí s tvrdou kritikou Olomouckého kraje. "Podivujeme se nad tím, že nás kraj tak kritizuje. Vždy přitom hledáme kompromis mezi cenou a finančními možnostmi kraje. Za zajištění dopravní obslužnosti nám Olomoucký kraj letos zaplatí o cca třetinu méně, než kolik nás tato služba prokazatelně stojí. Ke konci třetího čtvrtletí se jedná zhruba o částku 100 milionů korun. Za jede kilometr letos dostaneme od kraje dokonce méně, než v roce 2005. Zatím co autobusoví dopravci dostávají za jeden kilometr 30-40 korun, České dráhy 49,45 korun. Nabízíme přitom průměrně třikrát vyšší kapacitu, musíme zajistit zvýšený počet vlakového personálu a na rozdíl od autobusů hradíme za dopravní cestu, což představuje více než pětinu našich nákladů," píše v prohlášení tiskový mluvčí Kubala.
Foto: archiv, Robert Zlatohlávek