<span>Důchod od 65 let?</span> Poslanci v prvním kole kývli

Domácí
12. 3. 2008 12:19
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoVěk pro odchod do důchodu se bude možná zvyšovat na 65 let a povinné odvody na penze budou lidé muset místo 25 platit 35 let. Sněmovna udělala první krok ke schválení těchto změn. Vládní návrh novely důchodového zákona, který s nimi počítá, přes odpor opozice propustila do další fáze jednání.

Nyní se novelou, s níž nesouhlasí ani odbory, budou zabývat parlamentní výbory. Poslanci o ní rozhodnou na některé z příštích schůzí.

Bezdětné ženy, matky jednoho dítěte a muži by měli chodit do důchodu v 65 letech po roce 2030. Věk se má zvyšovat postupně, stejně jako se zvedá už od poloviny 90. let na 63 let. U mužů by každoročně rostl o dva a u žen o čtyři měsíce.

Muži nyní odcházejí do penze asi v 61 letech, bezdětné ženy v 60, matky podle počtu vychovaných dětí dřív. Možnost jít dřív do penze by měly mít nadále matky dvou a více dětí. Do penze by chodily v 62 až 64 letech. Podle plánů vlády by sněmovna mohla normu o první etapě důchodové reformy odhlasovat do konce června, na podzim by ji mohl projednat Senát a podepsat prezident. Účinná by byla od ledna 2010.

Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap. Chtěla je stihnout do voleb v roce 2010. První etapu upravuje navrhovaný zákon. Ve druhé kabinet plánoval změny v připojištění. Třetí pak počítá s takzvaným opt-outem, tedy možností přesměrovat část odvodů do spoření u fondů, s čímž sociální demokraté nesouhlasí. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) již dříve uvedl, že části jsou na sobě nezávislé. Připustil, že je všechny vláda nejspíš v tomto volebním období nestihne.

Vláda bude hledat širší politickou shodu 

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.Návrh na zvyšování věku odchodu do penze vláda sněmovně předložila, aniž koaliční strany dál čekaly na to, zda se na tom shodnou se sociálními demokraty. Nečas dnes ale prohlásil, že vláda je dál připravena hledat širší politickou shodu a zapracovat do novely případně i některé opoziční návrhy.

Připustil například debatu o rozšíření možnosti odchodu do předčasné penze či dohodu na tom, že nárůst povinné doby pojištění z 25 na 35 let by byl pomalejší. Zatím vláda navrhuje, aby hranice 35 let platila od roku 2018. "Můžeme se bavit o tom, jak to prodloužit například právě do roku 2030," uvedl.

Podle koalice však už nelze se změnami otálet, důchodců má přibývat, a pokud jim mají penze zajišťovat solidní příjem, musí prý přijít reforma, jejíž částí je i růst věku odchodu do důchodu. "Budeme-li déle žít, musíme také déle pracovat," prohlásil dnes Nečas. Zatímco nyní lidé nad 60 let tvoří pětinu společnosti, v roce 2030 to podle něj bude třetina.

Opozice míní, že kabinetem navržené změny jsou vytržené z kontextu, předčasné a nezohledňují například to, že v tuzemsku se lidé průměrně dožívají nižšího věku než v některých západoevropských zemích. ČSSD se již dříve usnesla na tom, že zvyšování věku na 65 let by podpořila až po roce 2035 a za určitých podmínek.

Stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) si myslí, že na rozhodnutí o pokračování růstu penzijního věku je ještě čas. Nyní je podle něj důležitější dohodnout se na stanovení poměru penzí ke mzdám a na zdrojích, z nichž se budou důchody vyplácet. "Důchodový věk se již nyní prodlužuje na 63 let, což bude trvat do roku 2017. Pokud se o dalším prodlužování nerozhodne ještě deset let, tak se nic zásadního nestane," řekl v lednu stínový ministr.

Dohodu o reformě chtěli politici podepsat už před Vánocemi 2005. Nakonec to kvůli nadcházejícím volbám neudělali. Dokument zvýšení věku na 65 let obsahoval, proti byla tehdy jen KSČM.

Povinné pojištění na 35 let

Novela, kterou se dnes poslanci zabývali, mění i další věci. Povinné pojištění by lidé měli v budoucnu odvádět 35 let, tedy o deset let déle než nyní. Podle Nečase ale už teď člověk v České republice pracuje v průměru čtyři desítky let. Poté, co by zákon začal platit, by se do doby nároku na penzi nemělo už zahrnovat studium. U lidí, kteří dostudovali či vystudují do roku 2010, by v takzvaných náhradních dobách zůstalo.

Změnit se mají také invalidní penze. Místo částečných a plných důchodů by měly existovat tři stupně podle omezení schopnosti pracovat. Výše penze by se lišila také podle doby odváděného pojistného. Už přiznané částečné důchody by se ale neměly měnit. Upravit by se měly i podmínky pro pracující důchodce. Mohli by pobírat polovinu penze a dál si "nadělávat" na důchod, tedy zvyšovat procentní výměru.

Ilustrační foto: Profimedia.cz, Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ