Zařízení Dům služeb seniorů ve Zlíně se potýká s finančními problémy. Již třetí rok nedostalo od Zlínského kraje dotace. Nesplňuje prý potřebné parametry. Zařízení se stará o staré lidi s psychickými poruchami, jako je Alzheimerova choroba nebo těžká demence. "Jednou z variant je i to, že vyhlásíme insolvenci," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda kontrolní komise občanského sdružení Hvězda Jiří Schincke, které dům provozuje.
Paní Anně je sedmdesát let. Má zhoubný nádor na mozku a trpí těžkou poruchou osobnosti. V Domě seniorů ve Zlíně pobývá již přes tři roky. Byla vyhodnocena jako nesvéprávná, takže podle měřítek Zlínského kraje by nárok na dotace na svou péči měla. Vyžaduje neustálou péči, je imobilní a sama se nezvládne ani najíst. Ostatní lidé v domově však takové "štěstí" na kvalifikaci postižení nemají. Přestože trpí Alzheimerovou chorobou nebo demencí, byli vyhodnoceni na stupnici nesoběstačnosti pouze do kategorie jedna a dva. Na dotace ale mají nárok jen lidé ve třetí a čtvrté skupině. Celé zařízení pak dotace dostane podle procentuálního podílu klientů na stupni 3 a 4. Podle vyjádření Zlínského kraje je rozhodování o dotacích zcela transparentní.
"Na procesu tvorby střednědobého plánu Zlínského kraje se podílejí partneři z řad poskytovatelů sociálních služeb, zástupci obcí podílejících se na komunitním plánování v jejich regionech a v neposlední řadě politická reprezentace samospráv," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.
Podle vyjádření kraje je problém v tom, že sdružení změnilo předmět své činnosti z domova pro seniory na dům s péčí o staré, psychicky postižené lidi. "Tato změna však nebyla v souladu se strategickým dokumentem kraje, na což byl poskytovatel opakovaně upozorňován. Skutečnost, že služba není zahrnuta v plánu, neznamená, že ji nemůže občanské sdružení provozovat. Odpovědnost k zajištění financování a rozvoje sociální služby nenáleží Zlínskému kraji, ale je plně v kompetenci poskytovatele služby, který se rozhodl tuto službu provozovat i přes nezařazení do plánu," napsala on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí kraje.
Jinými slovy - konec dotací pro seniory neznamená, že se Dům služeb seniorů automaticky zavře, ale občanské sdružení Hvězda se o financování bude muset postarat jinak. Podle předsedy Schinckeho kraj o transformaci na dům s jiným režimem věděl.
"Jsou to nepravdivá tvrzení. Klientela se začala měnit - populace stárne a s tím přichází rozvoj psychických nemocí. Museli jsme proto režim zařízení přizpůsobit," řekl k vyjádření kraje předseda sdružení Jiří Schincke, který byl paradoxně dříve členem ČSSD. Podle něj mají v domě přetlak zájemců a v celém kraji lidí se stařeckou demencí rapidně přibývá. V Domě služeb seniorů stojí měsíc pobytu v jednolůžkovém pokoji 11 780 korun. Zbytek se hradí z dotací. Loni dům na provoz spotřeboval více než 17 milionů korun. Rodiny sem často umisťují staré lidi na hranici svéprávnosti nebo rovnou nesvéprávné.
"Pokud by se lidé o pacienty chtěli starat doma, musejí se vzdát svého zaměstnání. Takto mají navíc zajištěnou odbornou péči," vysvětluje Schincke. Podle něj je proto nesmyslné posuzovat případy matematicky podle tabulek. "Důvodům, proč jsme nedostali dotaci, nerozumím. Buď jde o nedbalost, nebo o diskriminační záměr klientů majících chronické duševní onemocnění nebo jiný typ demence," uzavírá Schincke který si myslí, že o. s. Hvězda teď bude muset uvolnit místo jinému domu. Hvězda má nyní k dispozici 65 lůžek.
Zlínský kraj upozornil, že sdružení Hvězda provozuje celkem pět různých služeb a dotaci nedostalo právě pouze na Dům služeb seniorům. Organizace prý navíc dostala dotaci od ministerstva práce a sociálních věcí. Podle Schinckeho to ale nestačí. "Poukazujeme na skutečnost, že financování sociálních služeb je vícezdrojové a na poskytnutí dotace ze státního rozpočtu i z rozpočtu samospráv není podle legislativy právní nárok. Přesto byla za rok 2013 občanskému sdružení přidělena dotace z MPSV v celkové výši 10 035 tisíc korun," dodala mluvčí kraje.
Budoucnost Alzheimerovy choroby?
Zatímco v 19. století byla největší hrozbou infekční onemocnění, ve 20. století onemocnění onkologická a kardiovaskulární, se stane 21. století stoletím degenerativních onemocnění, zejména neurodegenerace. Výskyt takových onemocnění, včetně demence, bude významně a rychle narůstat se stárnutím populace. V současné době se odhaduje, že ve 27 členských zemích Evropské unie žije asi 7,3 milionu lidí s demencí. Tento počet se do roku 2040 zdvojnásobí.