Zákaz létání nad Evropou by mohl platit ještě po celý příští týden. Naznačil to v Otázkách Václava Moravce ředitel divize plánování českého Řízení letového provozu Petr Fajtl. Vzdušný prostor nad Českou republikou je zatím oficiálně uzavřen do pondělního poledne. Předpověď počasí ale podle Fajtla není zrovna příznivá.
"Od pondělka se očekává silné proudění od Islandu, takže předpověď skutečně není příznivá. Pokud sopka bude dál kouřit, tak budou ještě celý příští týden potíže," varoval Fajtl. "Pokud se bude nad Evropou stále držet sopečný prach, bude letecká doprava výrazně omezená nebo zcela přerušená," podotkl.
ČTĚTE TAKÉ: Neodletěli jste kvůli sopce? Cestovky vám peníze nevrátí
Zbytečný poplach? Aerolinky zpochybňují zákazy letů
Příliš pravděpodobné není podle Fajtla ani částečné obnovení provozu. "Nejvíce ohrožený je letový prostor ve výšce šest tisíc až deset tisíc šest set padesát metrů, ale v prostoru nad touto výškou by se již teoreticky létat dalo," naznačil. "Problémem však zůstává, jak dopravit letadla bezpečně nad tuto letovou hladinu, aniž by se dostala do oblaku sopečného popílku. A v případě nějaké nouze by letadlo stejně do nižších letových hladin muselo vstoupit, což by pro něj i jeho posádku mohlo mít neblahé důsledky," zdůraznil Fajtl.
Zda by mohlo být obnoveno alespoň několik procent z běžného objemu letecké dopravy, si netroufá odhadnout. "To by muselo být koordinováno společně, protože jednotlivé snahy v rámci Evropy by k ničemu nevedly, a situaci spíš ještě zkomplikovaly," dodal.
Na železničních a autobusových nádražích se tvoří fronty
Kvůli uzavření vzdušného prostoru v celkem patnácti zemích Evropy včetně České republiky logicky výrazně vzrostl zájem o dopravu po zemi, zejména vlakem. Například na pražském hlavním nádraží jsou otevřeny všechny pokladny, a přesto se tvoří dlouhé fronty. Lidé zde mohou čekat, než se dostanou na řadu, až dvě hodiny.
K TÉMATU: Klaus s Fischerem a Dukou vyrazili na pohřeb vlakem
České dráhy proto již v pátek začaly posilovat některé mezistátní spoje a pokračovat v tom budou i v následujících dnech. O několik vagonů jsou rozšířeny třeba vlakové soupravy mířící do Vídně, Berlína či Moskvy, ale zvýšený zájem je podle drah o jízdenky do celé západní a severní Evropy a nadprůměrný je nyní i prodej lístků na vlaky do východní Evropy.
Spoje posilují také autobusoví dopravci. "Přidáváme na linky autobusy navíc. Největší zájem je jednoznačně o cesty do Londýna a pak také do Paříže nebo Amsterdamu, tedy zvláště o ty delší trasy," uvedl majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. "A jízdenky, přestože spoje neustále posilujeme, mizí velice rychle," podotkl.
Železničním či autobusovým dopravcům tak tržby stoupají. Ovšem letecké společnosti samozřejmě zažívají kvůli uzavřenému nebi nebývalý propad. Škody už prý dokonce přesáhly výši ztrát v roce 2001, kdy celosvětovou leteckou dopravu ochromily teroristické útoky na New York a Washington. S odvoláním na Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO) to oznámila agentura AFP.
"Momentálně sice nemáme přesná čísla, ale odhadujeme, že dopad (katastrofy) překročí úroveň roku 2001 co do počtu zrušených letů i co do počtu komplikací na letištích," řekl mluvčí ICAO Denis Chagnon. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu odhadlo, že letecké společnosti nyní v souvislosti s omezením provozu denně ztrácí přes dvě stě milionů dolarů, tedy asi 3,7 miliardy korun.
Česká republika přichází každým dnem zastaveného leteckého provozu o 120 až 150 milionů korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných propočtů analytické společnosti Mag Consulting. Delší přerušení provozu by mohlo prohloubit dopady ekonomické krize. "Pokud by byl výpadek letecké dopravy delší než pět dní, byl by výpadek v celoročních příjmech ze zahraničního cestovního ruchu nenahraditelný," uvedl šéf firmy Jaromír Beránek. Nepříznivá situace se podle Mag Consulting výrazně dotkne všech leteckých společností, letišť, hotelů, restaurací a dalších poskytovatelů služeb v cestovním ruchu.
Foto: Lucie Pařízková