Nakolik lžou politici při televizních diskusích, bude zjišťovat tým studentů Masarykovy univerzity. Každé úterý zveřejní na stránkách demagog.cz, kdo z politiků v nedělních Otázkách Václava Moravce lhal a kdo mluvil pravdu. Televizní diskusi už pozorovali celý únor. "Neověřitelné výroky zaznívaly častěji, než jsme očekávali," řekla v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ šéfka projektu Tereza Skládanková.
Co máte proti politickým debatám v televizi?
Jsou dělané dobře, ale chtěli bychom je doplnit, aby bylo možné zpětně kontrolovat, jestli jsou fakta a výroky prezentované politiky opravdu pravdivé. Moderátor v přímém přenosu ani nemá čas všechno detailně prověřovat a uvádět na pravou míru.
Selhávají podle vás při prověřování výroků ostatní média?
Pro novináře a jejich práci bychom chtěli sloužit jako pomocná ruka, protože ani oni nemají čas všechno prověřovat. Naše zjištění zveřejníme na jedné stránce, na níž se divák jedné konkrétní debaty z komentářů dozví o kontextu jednotlivých výroků a navedeme ho na další zdroje, odkazy a informace.
Jakým způsobem budete prověřovat, jestli politik nelže nebo nešíří demagogii?
Pracujeme v týmu. Jedenáct analytiků vede expert - já se do té role nepasuji, tak se jen jmenuje moje pozice. Většinou v pondělí ráno dostaneme přepis diskuse, já ho projdu, vyberu z něj faktické výroky, které jsou ověřitelné, a rozešlu je mezi analytiky. Ti hledají relevantní zdroje a píšou k výrokům politiků komentáře. Všechno se vrátí zpět ke mně a společně zhodnotíme, jestli jsou použité zdroje opravdu relevantní. Potom to pošleme našemu metodologovi ze Slovenska, který všechno zkontroluje ještě jednou. A až pak, někdy během úterý, zveřejníme na stránkách demagog.cz naše zjištění.
V diskusních pořadech se objevují velmi specifická témata; politici se třeba snaží dokázat svou nevinu v kauzách. Jde o typ výroků, který můžete prověřovat?
Otázku viny a neviny zkoumají v našem státě jiné instituce. Výroky, které se dají ověřit, samozřejmě mají své meze. My máme relativně přesně stanoveno, co lze a nelze. Prohlášení, která nelze doložit zdroji, nehodnotíme.
Kromě pravdivých a nepravdivých výroků budete mít na stránkách i neověřitelné výroky. Co do nich spadá?
Jde o výroky, k jejichž ověření nejsou dostupné žádné zdroje. Dost často se jedná o momenty, kdy se politici odvolávají na to, že už něco dohodli na koaličním jednání nebo na jiném uzavřeném setkání. Oni tvrdí, že se něco stalo, ale my nemáme možnost to potvrdit.
Jedna z vašich kolegyň říkala, že právě neověřitelných výroků se čeští politici dopouštějí velmi často. Kde je příčina?
Těch výroků je opravdu hodně. My ale 7. března zveřejníme jen výsledky za únor. Jde o velmi krátké časové období, proto nemůžeme výsledky zevšeobecňovat. Je pravda, že neověřitelné výroky zaznívají častěji, než jsme očekávali. Asi to souvisí s problematikou, která se v posledních týdnech projednávala.
Co vás při monitorování únorových Otázek Václava Moravce překvapilo? V čem je chování českých politiků jiné, pokud ho porovnáte se zjištěními vašich kolegů na Slovensku?
Co se týká pravdivosti výroků, je to podobné. Liší se ale úroveň debat na Slovensku a v Česku. U sousedů se politické debaty odehrávají živelněji a moderátor nemá tak silnou pozici. Václavu Moravcovi se z televizní diskuse povedlo vytvořit specifický formát; politiky tlačí k jiným typům vyjádření, než zaznívají na Slovensku.
Na pořad Otázky Václava Moravce vyvíjejí politici silný tlak. Například prezident Václav Klaus o nich hovoří jako o zlu. Nemyslíte, že vaše činnost tu situaci jen vyhrotí?
Jestli premiér Nečas nazývá Otázky Václava Moravce zábavním pořadem, jde o jeho názor, který mu neberu, ale jsem přesvědčená, že ten pořad představuje zdroj informací, z něhož se občané mohou dovědět, co se v tomto státě děje a co politici dělají. Pro mě to zábavní pořad není.
Zatím analyzujete pouze Otázky. Zaměříte svou pozornost i jinam?
Uvažujeme, že bychom sledovali i diskusní pořad na televizi Prima, případně diskuse v rozhlasu. Všechno záleží na personálním zajištění, na našich schopnostech a na tom, nakolik se veřejnost bude zajímat o naši práci.