Exšéf Čepra jde před soud kvůli tunelu za 260 milionů

Domácí
12. 3. 2014 07:00
Kadlec a Houška.
Kadlec a Houška.

Na základě odvolání žalobce stane dnes znovu před soudem bývalý ředitel státního podniku Čepro Tomáš Kadlec a jeho někdejší šéf obchodu Alexandr Houška. Jde o obchody, které státní zástupce považuje za čtvrtmiliardový tunel, avšak soudkyně Helena Králová jeho obžalobu loni v listopadu smetla ze stolu s tím, že nejde o trestný čin. Oba muži tak odešli se zprošťujícím verdiktem.

O termínu odvolacího řízení on-line deník TÝDEN.CZ informovala mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Kadlecův obhájce Miroslav Kříženecký je přesvědčen, že bude žalobcovo odvolání zamítnuto. Podle jeho slov je celá kauza nesmyslná. Klíčový důkaz - znalecký posudek, v němž se tvrdilo, že obchody Čepra postrádaly logiku, obhájce označil za pouhou "snůšku teoretických úvah".

Pumpa.Bývalého ředitele Čepra Tomáše Kadlece a jeho někdejšího obchodního ředitele Alexandra Houšku obžaloba vinila za dřívější obchody strategického státního podniku, v jehož čele stáli. Sumu policie a státní zastupitelství za údajně pochybné transakce s pohonnými hmotami vyčíslily na 260 milionů korun.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová některé ze žalovaných skutků dokonce označila za promlčené, a proto za ně nelze nikoho stíhat. Proti tomu si státní zástupce podal stížnost.

"Přestože soudy ještě nejsou u konce, jsem s rozsudkem spokojen. Jsem rád, že se potvrdilo, co říkám od začátku: tedy že se vše odehrálo jinak, než popisuje obžaloba," řekl po zproštění obžaloby Tomáš Kadlec, který před nástupem do Čepra vedl Národní bezpečnostní úřad a netajil se osobními kontakty se zastřeleným kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem.

Obžaloba Kadlece s Houškou viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Trestného činu se měli dopustit tím, že měli připravit stát minimálně o 260 milionů korun, a to tím, že v letech 2003 až 2005 podepsali pro Čepro údajně značně nevýhodné smlouvy. Protizákonné jednání spočívalo podle státního zástupce v jednoduchém triku: obžalovaní zařídili, aby Čepro levně prodávalo palivo nastrčenému prostředníkovi - firmě Czech Energospace s majiteli ukrytými za anonymní akcie. A později pohonné hmoty nechali nakupovat zpět do zásobníků státního podniku, tentokrát ovšem za mnohem vyšší ceny. Žalobce pro oba manažery požadoval šest let vězení.

Státní zástupce u soudu argumentoval mimo jiné hospodařením Čepra. V roce 2003, když Kadlec s Houškou do vedení státního podniku přišli, měl podnik před zdaněním zisk 235 milionů korun. Po roce už to ale bylo jen 31 milionů a za rok 2005, v němž byli oba odvoláni pak ještě méně. Pouhých 23 milionů. V následujícím roce už pak byl zisk před zdaněním zase daleko vyšší, a to to rovnou několikanásobně - 102,5 milionu.

Obhajoba: Chyby předchozího vedení

Kadlec i Houška u soudu popřeli, že by Čepru způsobili nějakou škodu. Hájili se tím, že museli obměnit skladové zásoby Čepra. Od 1. ledna 2005 totiž začínaly platit přísnější limity na obsah škodlivin v pohonných hmotách. Podle slov Kadlece bylo proto potřeba se rychle zbavit starých zásob a nakoupit nové, ekologičtější palivo. Podle jejich vyjádření nešlo postupovat jinak - předchozí vedení zaspalo a oni tak museli jednat rychle.

Ilustrační foto.Kadlec s Houškou byli za své působení v Čepru v minulosti už jednou obvinění: šlo o podezření z přípravy čtyřmiliardového podvodu. Orgány činné v trestním řízení ale nakonec případ zastavily kvůli nedostatku důkazů.

Akciová společnost Čepro vznikla k 1. lednu 1994 privatizací bývalého státního podniku Benzina - původně jako České produktovody a ropovody, a. s. Zakladatelem a následně do 31. prosince 2005 jediným akcionářem společnosti byl Fond národního majetku ČR. S platností od 1. ledna 2006 je jediným akcionářem Čepro, a. s., ministerstvo financí.

Čepro vlastní a provozuje největší českou síť čerpacích stanic pod obchodní značkou EuroOil. V současné době disponuje 191 čerpacími stanicemi po celém území České republiky, což ji řadí na třetí místo v počtu čerpacích stanic a čtvrté místo podle objemu prodeje pohonných hmot.

Státní distributor paliv Čepro provozuje v ČR produktovody o celkové délce 1135 kilometrů. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekla tisková mluvčí Čepra Lenka Svobodová. "Co se týká nádrží, nyní máme celkem 672 objektů o celkové kapacitě 1 838 000 metrů krychlových," upřesnila.

Autor: - ajo -Foto: ČTK , archiv

Další čtení

ilustrační foto

Mrazivá noc. Na Moravě bylo líp, vyhráno není. Rozkvetlé stromy čeká další noc

Domácí
6. 4. 2025
ilustrační foto

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, v nárazu dosáhl rychlosti přes 158 km/h

Domácí
6. 4. 2025
ilustrační foto

Festivaly Rock for People a Hrady CZ v létě nabídnou i nehudební program

Domácí
6. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ