Facebook - fenomén doby a móda mezi politiky, kteří se rozhodli chytat mladší voliče na internetu, ukazuje své favority. Mezi desítkami fanklubů je nejoblíbenějším politikem Karel Schwarzenberg. V antifanklubech drží rekord David Rath. Středočeský hejtman za ČSSD je protivný téměř 18 tisícům lidí.
Předseda nové TOP 09 vítězí s více než deseti a půl tisíci fanoušky i díky tomu, že jeho příznivci založili hned čtyři skupiny, z toho jedna jej dokonce podporuje jako možného budoucího prezidenta.
Klaus, Topolánek, Liška...
Druhým nejoblíbenějším politikem u facebookové komunity je současný prezident Václav Klaus (3 562). Muž, který vždy vzbuzoval protikladné reakce u většiny veřejnosti, má také na českém Facebooku hned sedm antifanouškovských klubů a v nich bezmála dva tisíce lidí.
Lidí, kteří se upsali k jeho podpoře, je ale třikrát méně než těch, kteří reagovali na knížete Schwarzenberga.
Počet příznivců na Facebooku | |
1. Karel Schwarzenberg | 10 501 |
2. Václav Klaus | 3 562 |
3. Mirek Topolánek | 2 978 |
Předseda ČSSD Jiří Paroubek se zatím na Facebooku dočkal pouze 256 fanoušků, šéf lidovců Cyril Svoboda dokonce 103 fandů. První muž KDU-ČSL je tady dokonce méně oblíbený než jeho předchůdce Jiří Čunek (149), pražský primátor Pavel Bém (196) nebo Kateřina Jacques (474).
David Rath - král antifanklubů
Facebookové fanoušky ale zdaleka neoslovil tvůrce kampaně ODS Ivan Langer (47), zcela pak propadají exzelená poslankyně Olga Zubová a středočeský hejtman David Rath. Ten sice má ve svém fanklubu 174 fanoušků, ovšem v antifanklubech drží Rath absolutní rekord. Hlásí se k nim téměř 18 tisíc lidí.
Některé tváře z televizních zpráv ale jako kdyby tady neexistovaly. Například někdejší hejtman Petr Bendl (ODS), předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) nebo jakýkoliv komunistický politik.
Žádný fanklub kupodivu nemá ani sociálnědemokratický poslanec Zdeněk Škromach, který je jedním z nadšených uživatelů Facebooku. Na své stránky si pověsil fotografie z mládí a snaží se vtipně glosovat i politická jednání. „Většina takových fanouškovských stránek je pouze formální, politik tam s nikým nekomunikuje anebo jde o recesi. Když budu chtít fanoušky, mohu si založit internetové stránky," míní Škromach, který mezi stovky přátel běžně přibírá i zcela neznámé lidi.
„Poslání prostoru je v tom, že aktivně komunikujete s lidmi, kteří mají rozdílné názory. Mohou to být nakonec mí voliči, a nemusí," dodal.
Politolog Tomáš Lebeda ze sociologického ústavu Akademie věd míní, že Facebook je pro politiky ideálním nástrojem, jak oslovit mladé voliče. „Ti nesledují tolik televizi, ale spíš internet. Jiná věc je ale to, zda tito fanoušci pak půjdou k volbám a zvolí své favority," řekl Lebeda.
Foto: ČTK