Česká televize přeplatí kohokoliv na trhu, kdykoliv se jí zachce, říká Jan Andruško. Podle ředitele Novy takový stav pokřivuje hospodářskou soutěž, navrhuje proto, aby lidé platili ČT dobrovolně, pokud ji chtějí sledovat. S TÝDNEM hovořil i o tom, jak se liší český divák od ostatních a jak se dívá na televizi jeho čtyřletý syn.
Česká televize v minulých týdnech odvysílala Nevinné lži, což bylo v podstatě volné pokračování Soukromých pastí, které před časem vysílala Nova. Oba ty cykly byly velmi úspěšné. Není vám líto, že se tvůrci nedomluvili s vámi, ale s ČT?
Do České televize odešla celá skupina tvůrců, která na Soukromých pastech pracovala, a já mohu vyjádřit lítost nad tím, že se nám v úspěšném formátu nepodařilo pokračovat na Nově. Nicméně je zarážející, že možná nejúspěšnějším pořadem vzniklým pod novým vedením veřejnoprávní televize je formát přenesený z televize komerční. To mimo jiné ukazuje na poměrně zásadní komercializaci ČT, která pod novým vedením probíhá.
Není to prostě tak, že tvůrci Nevinných lží se domluvili s ředitelem Petrem Dvořákem, který vedl Novu před vámi?
Problém je zejména v tom, že nás ČT může svými masivními finančními prostředky přeplatit, kdykoli se jí zachce. To zcela zásadně pokřivuje hospodářskou soutěž. Byli jsme třeba domluveni s tvůrcem na konkrétním projektu, ale on nakonec přišel s tím, že ho s námi bude dělat pouze v případě, když mu zaplatíme tolik, kolik nabízí ČT. To se v poslední době stalo hned v několika případech. Někdy připlatíme, ale nejsme připraveni ani ochotni jít do totální cenové války, jsou cenové hladiny, nad které jít nechceme.
* V jakých případech Česká televize konkurenci přeplácí?
* Proč Nova v posledním roce výrazně omladila své moderátory?
* Kdo je favoritem na moderování nové politické debaty?
* Proč Češi tolik milují seriál Ordinace v růžové zahradě?
Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 22. dubna 2013.