Premiér Jan Fischer vyzval ministra vnitra Martina Pecinu, aby se zabýval problémem šikany českých řidičů policisty v Rakousku a Německu. Předseda vlády to řekl s tím, že o výsledcích má ministr vnitra informovat vládu i jeho osobně.
Za údajně zvýšené množství kontrol dnes německé úřady kritizoval i šéf ODS Mirek Topolánek. Německé úřady už dříve kritiku odmítly.
PSALI JSME: Langer: Stěžujte si na šikanu rakouské a německé policie
Podivný Schengen. Stížností na policejní kontroly přibývá
Rakouští policisté beztrestně šikanují české turisty
Od počátku roku si u ministerstva vnitra osm českých řidičů stěžovalo na jednání bavorské policie při silničních kontrolách. Celkem ministerstvo eviduje od ledna 2008 přes 100 stížností na německou policii a 25 na rakouskou. Lidé si stěžují na důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky, ale i na arogantní chování policistů a celníků v civilu. Německo prý navíc odmítá o problému s českým ministerstvem vnitra jednat, Rakušané naopak Čechy navrhovaný termín schůzky potvrdili.
"To není nové téma. Není úplně nevážné, nikterak ho neházím pod stůl," řekl novinářům Fischer.
Topolánek v Bruselu uvedl, že ze strany zejména bavorských policistů jde o jasnou šikanu a porušení dohod o takzvaném schengenském prostoru. Německá i bavorská vláda nepřiměřenost kontrol u hranic s Českem popírá. Bavorsko naopak tuto praxi považuje za velký úspěch, neboť se mu v únoru podařilo tímto způsobem rychle dopadnout údajného dvojnásobného vraha Jana Heidingera z České republiky, u příhraničního Waidhausu byli zase dopadeni dva čeští vykrádači aut. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann řekl, že díky namátkovým kontrolám se za loňský rok snížil v příhraničí počet trestných činů o 2,7 procenta.
"Pokládám postup německé vlády i německé policie, ať už zemské nebo centrální, za bezprecedentní porušení schengenské dohody," prohlásil dnes šéf ODS, jejíž europoslanci kvůli tomu budou interpelovat Evropskou komisi.
Kabinet kancléřky Angely Merkelové loni v říjnu po parlamentní interpelaci zelených uvedl, že kontroly se dějí "striktně podle příslušných zadání schengenského hraničního kodexu". Také společná německo-česká policejní pracovní skupina údajně potvrdila, že "německá opatření jsou v souladu se schengenskými pravidly". Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann také už dříve popřel, že by se německá policie specializovala jen na Čechy. Ti podle statistiky tvořili loni čtvrtinu kontrolovaných.
Stížnosti na postup německých a rakouských policistů se datují od vstupu ČR do schengenského prostoru bez hraničních kontrol 21. prosince 2007. Česko s Německem o režimu po vstupu do Schengenu jednalo. Například policejní prezidenti ČR a největší německé země Bavorska Oldřich Martinů a Waldemar Kindler v listopadu 2007 informovali, že po rozšíření schengenského systému posílí kontrolu více než tisícovka policistů po obou stranách hranic mezi Čechami a Bavorskem.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, ČTK