Hra o Hrad
Fischer si notoval s Kissingerem. McCain by mu přijel na inauguraci
20.09.2012 18:01 Aktualizováno 20.09. 22:15
Prezidentský kandidát Jan Fischer se v New Yorku setkal s proslulým politologem a architektem izraelsko-egyptského míru Henrym Kissingerem. Minulý rival Baracka Obamy, senátor John McCain, zase Fischerovi slíbil, že se zúčastní jeho inaugurace, vyhraje-li ve volbách.
"Zajímám se o Českou republiku a o její politické vůdce," stručně sdělil Henry Kissinger (89), jenž působil jako bezpečnostní poradce a ministr zahraničí amerických republikánských prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda, přítomným novinářům. Kissinger měl lví podíl na dojednání příměří po jomkipurské válce mezi Izraelem a arabskou koalicí. Prezident Jimmy Carter pak dokončil jeho úsilí, když v roce 1978 sjednal podepsání mírové smlouvy v Camp Davidu mezi Egyptem a Izraelem, čímž skončily dekády otevřených válek mezi židovským a arabskými státy. Už předtím, roku 1973, získal Kissinger Nobelovu cenu míru za dojednání příměří a stažení amerických vojsk z Vietnamu, ačkoli pak příměří dlouho nevydrželo. Také je proslulý výrokem "moc je největší afrodiziakum" či jako autor pamětí a politologických knih, třeba bestseleru Umění diplomacie.
Senátor McCain se sice nestal nástupcem George Bushe v Bílém domě, stále však patří mezi vlivnou špičku, zvláště v zahraniční politice. S Janem Fischerem diskutoval docela dlouho, diskutovali mj. zahraniční politiku či euratlantické vztahy.
Na řadu přišly i morální a politické vzory; republikánský senátor mezi těmi svými zmínil i Václava Havla a dalajlamu. V kontextu českých debat o podpoře lidských práv ve světě to vyznívá poměrně pikantně, zvlášť v kontrastu s výroky premiéra Petra Nečase či Petra Hájka, vicekancléře prezidenta Václava Klause, o škodlivosti takzvaného dalajlamismu a jeho údajně levicovém smýšlení.
"Ukázalo se, že Henry Kissinger je nejen stále bystrým pozorovatelem a znalcem světové politiky, ale i dobrým glosátorem a analytikem. Byl to rozhovor na celou škálu témat od vztahu USA a Evropy přes roli Ruska a Číny, zajímal se i o náš region, střední Evropu, i o předvolební situaci při novém způsobu volby v Česku," řekl po setkání Fischer.
Ve čtvrtek ještě přednášel na Harvardově univerzitě. "Současného prezidenta Václava Klause jsme tu měli před několika lety," uvedl ho Grzegorz Ekiert z programu mezinárodních studií. "Doufejme, že příští prezident nebude mít tak vyhraněné názory na evropskou integraci," pobavil nacpanou přednáškovou místnost.
Kromě toho se Jan Fischer v USA setkal s dalšími kongresmany, debatoval v několika vlivných think-tancích a našel si čas též na české krajany, jimž v newyorské České národní budově slíbil, že k nim jako prezident najde dlouho opomíjenou cestu. Na program cesty také zařadil přednášky na Georgetownské a Harvardově univerzitě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.