Ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt se vzdal z osobních a zdravotních důvodů svého místa, skončí ke konci roku. Sdělil to mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Žádosti Forejta o rozvázání pracovního poměru bylo podle něj vyhověno. Šéf protokolu patřil k blízkým spolupracovníkům prezidenta Miloše Zemana.
"Jindřich Forejt se k dnešnímu dni, tedy k úterý 6. prosince 2016, z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno," uvedl Ovčáček.
O konci Forejta se spekuluje od konce minulého týdne, kdy mu podle médií byla na Hradě zapečetěna kancelář. Vedení Pražského hradu ale záležitost nekomentovalo s tím, že jde pouze o spekulace.
Hradní protokol byl v poslední době spojován s několika spornými situacemi. Musel vysvětlovat zpoždění leteckého speciálu, ve kterém letěla delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče. Z hradního protokolu také měla podle oficiálního sdělení Hradu pocházet chybná informace, na jejímž základě Zeman obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Schapiro ale ve Vladislavském sále byl. Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance.
Média také upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně zachycen Forejt. Server Hlídací pes z nahrávky publikoval několik fotografií, celé video zveřejnit odmítl. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. Také další média byla oslovena, že mohou záběry koupit. Uvedl to například Český rozhlas nebo server Echo24.
Co bude s Forejtem nadále?
Forejt zůstává zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí. Má takzvané služební neplacené volno a pokud o to požádá, má nárok na pozici odpovídající jeho kvalifikaci, řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Prezident Miloš Zeman už dříve otevřeně hovořil o tom, že Forejt se má stát velvyslancem ve Vatikánu.
"Mohu potvrdit, že pan Forejt je veden v evidenci zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí. Momentálně je na neplaceném služebním volnu. V resortu má asistentskou pozici. Pokud o to požádá, má nárok na odpovídající pozici," uvedla. Podle dostupných informací Forejt nedokončil vysokou školu, ovládá němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu a učí se italštinu. V protokolu prezidentské kanceláře byl zaměstnán od roku 2002, od roku 2004 odbor řídil.
Forejt se stal formálně zaměstnancem Černínského paláce kvůli budoucí kariéře v diplomatických službách. Už za éry Václava Klause vláda schválila hradního ceremoniáře na funkci velvyslance ve Vatikánu. Zeman však po svém zvolení do čela státu uvedl, že Forejt bude ve funkci pokračovat. "Pan Forejt byl schválen už minulou vládou do funkce velvyslance ve Vatikánu a já věřím, že po skončení mého funkčního období tam nastoupí. Do té doby si on i já přejeme zůstat ve vzájemné spolupráci v takových funkcích, v jakých jsme," řekl Zeman před dvěma lety.
Loni v dubnu při audienci u papeže Františka ve Vatikánu Zeman Forejta představil jako budoucího velvyslance. Řada diplomatů včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Zemana za toto vyjádření kritizovala, bývalý velvyslanec ve Vatikánu Pavel Jajtner je označil za nátlak na Svatý stolec. Je totiž nepsaným pravidlem, že jména velvyslanců se veřejně oznamují či komentují až ve chvíli, kdy je schválí druhá strana.
Po několikadenních spekulacích o Forejtově konci v úterý Hrad oznámil, že Forejt se z osobních a zdravotních důvodů vzdal své funkce a požádal o rozvázání pracovního poměru.