Podívejte se
GALERIE: Sada na klystýr. Neobvyklé dary politiků
13.03.2016 16:45
Evropské úředníky v Bruselu v současnosti netrápí odchod Británie z EU ani neustávající proud migrantů, který pomalu rozkládá schengenský systém. Klíčovou otázkou je, kdo dal místopředsedovi Evropské komise Jyrkimu Katainenovi didgeridoo, píše server Politico.eu.
Zaměstnanci protokolu Evropské komise proto zmateně obesílají své úředníky s dotazem, jaká je přesná funkce osoby, která nezvyklý hudební nástroj poslala. "Ověřil jsem si to na internetu a zřejmě je to nějaký umělec. Místopředseda Katainen ho nezná," zněla jejich odpověď. Nástroj tak skončil v suterénu bruselské budovy Berlaymont. Zasvěcení ho označují jako Ali Babovu jeskyni.
Ali Babovy jeskyně jsou i v Česku. Prostory pro dary disponuje Senát, sněmovna, Úřad vlády i ministerstva. "Dary pro předsedu vlády se evidují a shromažďují na Úřadu vlády. Vždy na konci roku přecházejí veškeré dary, které předseda vlády nepřijme do osobního užívání, do majetku Úřadu," popisuje praxi v jedné z těchto institucí Vanesa Šandová z Úřadu vlády.
Zatímco evropští komisaři si mohou ponechat pouze dary do hodnoty 150 eur, v Česku je to poněkud jinak. Politici dary musejí oznámit v čestném prohlášení, pokud si je nechají. Ale většinou je odevzdávají svému úřadu. Už proto, že obvykle nejsou osobního charakteru. "Bývají to velké vázy, hodiny, knihy, makety budov, keramika," říká mluvčí Senátu Eva Davidová. Ale bývají i originálnější dárci. Nejmenovaný politik měl například dostat při mezistátní návštěvě dokonce sadu na klystýr. Zda ji využil, se neví. Nikdo ji už dlouho neviděl.
CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 14. BŘEZNA 2016.
Diskuze
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.