Gates: <span>Ruští zástupci</span> by mohli být na základně

Domácí
23. 10. 2007 13:40
Ministři obrany USA a Česka Robert Gates a Vlasta Parkanová
Ministři obrany USA a Česka Robert Gates a Vlasta Parkanová

Ministři obrany USA a Česka Robert Gates a Vlasta Parkanová"Ruští zástupci by mohli být přítomni na amerických základnách v ČR a Polsku," uvedl v Praze americký ministr obrany Robert Gates po jednání s premiérem Mirkem Topolánkem. Podle něj také Američané chtějí, aby se Rusové podíleli na budované protiraketové obraně USA. Veškeré kroky v jednání s Ruskem bude podle Gatese americká strana konzultovat s ČR.

USA navrhly ve snaze uklidnit ruské obavy, aby některé části jejich protiraketového "deštníku" nebyly v plné pohotovosti. Podle tohoto návrhu by štít byl plně aktivován, jen když by byla zaznamenána konkrétní hrozba.

"V případě, že bychom zkoumali možnosti, jakým způsobem v rámci rozšíření transparentnosti zajistit přístup ruské straně k těmto zařízením, veškeré tyto návrhy bychom nejdříve konzultovali s Českou republikou, než bychom je předložili ruské straně," uvedl Gates.

Topolánek nechtěl odpovědět na dotaz, zda by Češi s ruskou přítomností souhlasili. "Necítím potřebu to komentovat," uvedl český premiér.

Umístění protiraketové základny USA ve střední Evropě není namířeno proti Rusku, zdůraznil. "Ruská strana z něj může také vytěžit," dodal Gates.

"Druhý návrh učiněný Rusku, který ještě samozřejmě není dopracovaný, spočívá v tom, že bychom svázali aktivaci těchto zařízení s průkazným dokladem toho, že íránská strana disponuje hrozícími prostředky... Nebyla by uvedena do provozu, až v případě jasného důkazu, například úspěšného testu na íránské straně," uvedl Gates.

Moskva proti záměru Američanů postavit v ČR a Polsku protiraketovou základnu hlasitě protestuje. Rusové označují umístění americké protiraketové základny ve střední Evropě za hrozbu pro vlastní bezpečnost a strategickou rovnováhu ve světě.

Dnešní vyjádření Gatese přijala Moskva rezervovaně. Návrhy týkající se rozmístění amerického systému protiraketové obrany ve východní Evropě totiž hodlá prostudovat až poté, co je oficiálně obdrží. Vyplývá to ze stanoviska ruské diplomacie, o kterém agentura ITAR-TASS informovala v reakci na dnešní vystoupení amerického ministra obrany Roberta Gatese v Praze.

"Nelze dělat závěry na základě zpráv tiskových agentur," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. "Budeme připraveni prozkoumat americké návrhy, až je dostaneme oficiálními kanály," citovala agentura ITAR-TASS zdroj z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.

Podle Jana Eichlera z Ústavu mezinárodních vztahů by Gatesovo dnešní vyjádření mohlo značit větší otevřenost USA vůči Rusku. "Viděl bych vtom přece jenom posun k větší otevřenosti, než tomu bylo u jeho předchůdce (Donalda Rumsfelda)," řekl Eichler. Doplnil, že Američané by Rusko mohli využít k nátlaku na Írán, aby ukončil svoje destabilizační aktivity v Iráku.

Rusko by podle něj mohlo na Írán zatlačit i v oblasti vývoje jeho jaderného programu. Myslí si, že spolupráce Ruska a Spojených států v protiraketové obraně by se mohla pohybovat především v informační rovině. "Určitě nedají Rusům právo veta," zdůraznil.

Sérii jednání o záměru USA postavit v Česku část protiraketové základny zahájil dnes Gates schůzkou s prezidentem Václavem Klausem. Poté se sešel také se svojí českou kolegyní Vlastou Parkanovou (KDU-ČSL).

Gates již navštívil Kyjev, v Praze je od pondělního večera. Ve středu a ve čtvrtek se má zúčastnit konference ministrů obrany NATO v Nizozemsku.

Do hlavního města přijel týden před dalším kolem vyjednávání české a americké delegace o smlouvách, které mají plánovanou stavbu radaru umožnit. Zástupci obou států totiž již několik měsíců dolaďují podmínky stavby radaru v Česku. Podle ministerstev obrany a zahraničí vyjednávání o dvou smlouvách pokročila, i když se experti obou zemí zatím neshodli na znění všech bodů.

"Doufám, že vše bude dojednáno před mojí cestou do Spojených států, kterou očekáváme začátkem příštího roku, nejpozději v únoru. Shoduji se s americkým ministrem obrany, že bychom mohli mít do konce roku ty základní smlouvy a základní parametry dojednány," uvedl Topolánek.

Česko již kvůli radaru navštívilo několik vrcholných amerických představitelů. V červnu zde byl prezident George Bush. Naopak český prezident a další zástupci země jednali o této otázce ve Washingtonu.

Gates dnes také poděkoval za působení českých vojáků v Iráku a Afghánistánu. Ocenil rozhodnutí Čechů vyslat rekonstrukční tým do jihoafghánské provincie Lógar.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ