Grebeníček bití nařizoval, vypověděl politický vězeň
31.07.2009 17:45 Exkluzivně
Vyšetřování kauzy Grebeníček si vyžádalo předvolání politických vězňů. O Grebeníčkovi vypovídal Pavel Hubačka, kterého komunisti v padesátých uvěznili za zdmi hradišťského kriminálu.
"Co se týče jména Pavel Hubačka, tak na toto jméno si vzpomínám matně. Řadím ho do skupiny obviněných, ale na konkrétní věci si již dnes nevzpomínám," vypověděl Alois Grebeníček, když jej vyslýchali policisté z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV).
ČTĚTE TAKÉ 1. a 2. DÍL SERIÁLU:
Unikátní výslech Grebeníčka: Vězně bili jiní, já ne
Grebeníček používal násilí, věděli i vlastní soudruzi
To vězeň Pavel Hubačka s výpadky paměti problémy nemá. Když slyší jméno komunistického vyšetřovatele, před očima mu vyvstane živá vzpomínka na uherskohradišťský kriminál. A sérii výslechů, při nichž jej komunističtí vyšetřovatelé a operativci tloukli a mučili. Mezi nimi také Alois Grebeníček.
Mučicí předměty: postel a kruhy
"Ven vidět nebylo, protože výslech se prováděl v noci. Místnost byla bez nábytku, byly zde pouze asi čtyři židle. Dále vím, že v jednom rohu byla umístěna železná postel," vybavuje si Hubačka do detailu výslechovou místnost.
"Této postele užívali k tomu, že v mém případě - musel jsem se postavit k jednomu čelu, kde mi připoutali nohy k čelu a na každou ruku zvlášť mi dali řemen a těmito řemeny mne tahali k protějšímu čelu postele." V této poloze jej pak přítomní "operativci" surově bili.
"Pak v té místnosti byl u zdi takový žebřík a nad ním závěsné kruhy. Ty kruhy na mne byly použity až při druhém výslechu. Bylo to tak, že jsem byl připoutaný za nohy ke spodní části žebříku - ten byl pevně uchycený do zdi - ruce mi upoutali k těm kruhům a byl jsem vyšponovaný tahem kruhů nahoru. Předtím jsem se musel svléci do trenýrek," vykresluje estébácké metody Hubačka. V této poloze, se zavázanýma očima jej pak bachaři opět bili.
Vězeň: Grebeníček dával otázky a pokyny k bití
Hrozivé zážitky z komunistického lágru Hubačka vylíčil vyšetřovatelům případu Grebeníček. V prosinci 1994 jej pozvali k výslechu, aby podal svědectví o Grebeníčkově angažmá u Státní bezpečnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Politický vězeň: Film o bachařích se blíží pravdě
Začalo to ve skautu |
Za svůj život se postavil dvěma totalitním režimům. V dobách protektorátu pomáhal Pavel Hubačka svému bratrovi, který se angažoval v protinacistickém odboji. Po osvobození se rodák z Dolních Bojanovic zase dostal do křížku s komunisty. Po osvobození se totiž stal náčelníkem Orla a vedl také místní skautský kroužek Junák. Když komunisti začali úřadovat a zabírat spolku majetek, založil se skauty odboj. Nejprve jen roznášeli letáky a dělali naschvály důstojníkům Státní bezpečnosti. Pak se ale rozhodli pro větší akci: unést na Západ příslušníka bezpečnosti Aloise Dyčku. Jenže to nevyšlo. A po nezdaru začalo zatýkání a následoval soudní proces v Hodoníně. Hubačka, ač se pokusu unést Dyčku přímo neúčastnil, dostal za shromažďování zbraní a napomáhání přechodu přes státní hranice třicet let žaláře. Odseděl si téměř patnáct roků, z nichž většinu strávil v jáchymovských uranových dolech. Na tři měsíce se ale podíval i do hradišťského kriminálu, kde mu při výsleších pouštěli do těla elektřinu. |
Policistům z ÚDV popsal detailně průběh čtyř výslechů. Ve dvou případech byl ve výslechové místnosti přítomen i Grebeníček. Vyšetřovatel se mu sice nepředstavil, když však po výslechu popsal vizáž mučitelů svým spoluvězňům, dali jasnou odpověď. "Řekli mi, že se jmenuje Grebeníček."
Sám Grebeníček Hubačku nemlátil, měl na to lidi. "Konkrétně mě bili Holub a Lojza, Grebeníček dával otázky a pokyny k bití. Grebeníček sám mne netloukl, taktéž nepoužíval vulgární výrazy," vzpomíná na mladého vyšetřovatele Hubačka. Vyšetřovatelům jej popsal jako urostlého muže s kultivovaným vystupováním, jenž měl u kolegů respekt.
"Měl jsem vykloubenou čelist, vyražené čtyři zuby, přeraženou chrupavku na konci hrudní kosti, na nohách jsem měl prošvihnutou do krve kůži," popsal výsledek mnohahodinového výslechu vedeného Grebeníčkem.
Sám Grebeníček se přitom od násilností distancoval a vinu svedl na své kolegy. "Během svého působení u StB jako vyšetřovatel jsem nikdy nikoho nebil a nedopustil jsem se žádné násilnosti proti nikomu," vypověděl Grebeníček. "Co se týče násilností při výsleších, tak tyto zavedl Hlavačka. K násilnostem používal pouze svoje lidi."
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.