<span>Greenpeace v Brdech</span> moknou, demonstrovat chtějí dál

Domácí
29. 4. 2008 17:00
Stromolezec okupuje kótu tak, aby na něj nemohla ani vojenská policie.
Stromolezec okupuje kótu tak, aby na něj nemohla ani vojenská policie.

Greenapeace na kótě. Výkonný ředitel Jiří Tutter zcela vlevo.Vytrvalý déšť a nepříjemná zima. Počasí zaskočilo aktivisty Greenpeace, kteří od pondělí přespávají na kótě 718 v Brdech. Demonstrují tak proti stavbě amerického radaru, který má vyrůst právě na tomto místě.

"Počasí je nepříjemné, ale samozřejmě tu vydržíme. Možná měsíc, možná dva, prostě dokud to bude mít smysl," řekl serveru TÝDEN.CZ výkonný ředitel Greenpeace Jiří Tutter, který je na kótě také. Spolu s ním do vojenského prostoru proniklo dalších dvacet aktivistů, mezi nimi i jeden Švýcar.

"Máme tady jeden velký stan a pak pár malých, ve kterých spíme. Několik horolezců je také přímo na stromech, mají tam instalované závěsné plošiny," popisuje táborové ležení Tutter. Aby jejich akce měla ještě větší mediální dopad, mají s sebou i počítače s připojením na internet a digitální kamery. Na stránkách Greenpeace by díky tomu měl běžet on-line přenos přímo z kóty 718. Zatím se však objevuje jenom černá obrazovka.

Během dne však už aktivisté zvládli několik on-line rozhovorů na internetových serverech.

On-line připojení, ale i latríny

Nad kótou 718 rozvinuli Greenpeace plachtu se symbolem terče."Přímý přenos občas nefunguje, ale snažíme se. Musíme však dělat i jiné přípravné práce, abychom tady mohli fungovat. Třeba zrovna teď jsem dokončil stavbu latríny," říká výkonný ředitel Greenpeace Tutter. Včera navíc aktivisté rozvěšovali na kótě fotografie lidí, kteří se k jejich protestu přidali a nechali se vyfotit s nápisem "Můj cíl je nebýt cíl". Greenpeace jejich fotky tiskne, laminuje a pak věší na stromy v okolí kóty.

V úterý obsazení kóty podpořila také iniciativa Ne základnám. Její členové slíbili, že se pokusí na kopec dostat.

Budou to však mít ztížené, přístupové cesty k jejich ležení totiž kontroluje vojenská policie. Armáda přitom již ustoupila ze svého včerejšího ultimáta, které stanovil přednosta vojenského újezdu Brdy: aktivisté měli do 14 hodin prostor opustit, protože jeho obsazení je protizákonné.

Vojáci i aktivisté moknou spolu

"Ministerstvo obrany primárně podporuje nekonfliktní řešení. V současnosti monitorujeme jak samotnou kótu, tak přístupové cesty k ní," řekl serveru TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

Že se vojenská policie chová bezkonfliktně, potvrzují i aktivisté Greenpeace. "Vojáci tady byli ráno. Ptali se, co tady děláme a co plánujeme, a jestli nepotřebujeme s něčím pomoct," popisuje za Greenpeace Jiří Tutter. "Tak jsme jim řekli, že by nám pomohlo, kdyby nás pustili nakoupit. Prý bychom jít mohli, ale už by nás nepustili zpátky. Tak jsme to s díky odmítli," doplňuje Tutter.

Žádní noví aktivisté podle Tuttera do tábora od včerejška nepřišli. "Ani to v tomhle dešti nečekáme," dodává šéf českých Greenpeace.

Podobné protesty jsou pro Greenpeace typické. A občas se potýkají s počasím. Loni v prosinci aktivisté museli vzdát plán na devítidenní obsazení komínu elekrárny v Prunéřově, kde demonstrovali proti vypouštění CO2 do ovzduší. Kvůli vichřici a silnému dešti museli horolezci Greenpeace po dvou dnech z komínu slézt.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ