Grossova hvězda vyletěla příliš rychle, míní politici

Domácí
16. 4. 2015 11:51
Stanislav Gross (vlevo) a Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně roku 2001.
Stanislav Gross (vlevo) a Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně roku 2001.

Část politiků v reakci na úmrtí bývalého ministerského předsedy Stanislava Grosse vyjádřila názor, že jeho politická hvězda možná vyletěla až příliš rychle. Jeho někdejší vládní kolegové na něj vzpomínají v dobrém. Soustrast jeho rodině vyjádřila prakticky celá politická špička včetně prezidenta Miloše Zemana nebo premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

"Pan prezident v této těžké chvíli vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a blízkým Stanislava Grosse," uvedl na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Sobotka Grosse označil za výraznou postavu celostátní politiky. Exprezident Václav Klaus napsal, že si Gross nezaslouží zjednodušená a zploštělá hodnocení. "Když jsem ho jako prezident republiky do této funkce (premiéra) jmenoval, věděl jsem, že je to předčasné, a chci dnes veřejně sdělit, že on to věděl také," poznamenal mimo jiné.

Stanislav Gross (vpravo) s Bohuslavem Sobotkou v roce 2005.

"Chtěl bych vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým. To je vše, co chci říci," uvedl  šéf lidovců Pavel Bělobrádek k úmrtí expremiéra, jehož politickou kariéru ukončila aféra kolem financování jeho bytu. "Stanislav Gross začal jako mladý talent, jehož chyby nechci rozebírat ve stínu majestátu smrti," poznamenal k nejmladšímu porevolučnímu premiérovi místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

"Nejprve mi dovolte, abych vyjádřil upřímnou soustrast rodině Stanislava Grosse, neboť úmrtí v tomto mladém věku je velmi smutnou záležitostí pro všechny. Příliš rychle však dospěl k vrcholu, aniž by měl zkušenosti, které nám umožní obstát ve složitých situacích bez větších problémů," uvedl v podobném duchu šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Upřímnou soustrast Grossově rodině dnes vyjádřili také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) nebo šéf odborářů Josef Středula. "Je škoda každého mladého života. Přijal jsem zprávu s velkou lítostí. Na místě je se pomodlit, ať je mu země lehká a ať ho Pán přijme," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Stanislav Gross (vpravo) a Zdeněk Škromach.

"Zpráva o smrti Standy Grosse mě nemile zaskočila. Zažil jsem s ním mnoho let v dobrém i ve zlém. Vždy držel slovo a hodně se věnoval své rodině. Život není spravedlivý. Měl jsem ho, kluka, svým způsobem rád. Věřím, že najde klid v tom politickém nebi," napsal na Facebooku místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD), který byl v Grossově vládě jejím prvním místopředsedou a ministrem práce a sociálních věcí.

Podle senátora Františka Bublana (ČSSD), který byl za Grosse ministrem vnitra, je škoda, že expremiérova politická kariéra skončila tak brzy. "Měl na to, aby politiku dělal i nadále a dělal ji dobře - možná ještě lépe," řekl Bublan, který byl prý s těžce nemocným bývalým kolegou v občasném telefonickém kontaktu. Expremiér Jiří Rusnok Grosse označil za člověka s velkým politickým talentem a silným sociálním cítěním.

"Měli jsme velmi dobré vztahy, osobní i pracovní. Standu jsem prakticky znal od jeho prvních kroků v sociální demokracii a nemohl jsem přehlédnout jeho talent získávat lidi, schopnost vystupovat," sdělil bývalý předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek. "Myslím, že byl takovou tou zajímavou, mladou tváří sociální demokracie," podotkl Paroubek.

Stanislav Gross (vpravo) s Jiřím Paroubkem.

"Já na Stanislava Grosse budu vzpomínat v dobrém, protože v době, kdy jsem ještě dělal předsedu odborů, on měl tehdy jako předseda vlády rozhodující podíl na udržení zákoníku práce a musím říct, že se snažil stanoviska a názory odborů vnímat," řekl České televizi předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Uznával ho prý jako velmi talentovaného politika, který dobře zvládal funkci předsedy poslaneckého klubu a potom i další funkce. Samozřejmě se asi také ta rychlá kariéra na něm projevila nebo odrazila i v tom negativním slova smyslu, včetně možná poškození zdraví."

Podle poslance ODS Marka Bendy měl Gross marketingovou schopnost se prodat, vystupovat na veřejnosti, ke všemu říct větu, kterou veřejnost chce slyšet a být za to oblíben. "Byl vystaven zkouškám a pokušením, které byly nad jeho schopnosti a věkovou zkušenost. Funkce ministra vnitra, ale zejména premiéra, to bylo nad jeho osobnostní možnosti, proto to poměrně rychle skončilo," řekl Benda.

Místopředseda ODS Miloš Vystrčil uvedl, že osud, který potkal Grosse, rozumný člověk nepřeje nikomu. "Pořád lidstvo bude mít limity, přes které se nedostane. Možná je to poučení pro všechny, že ty základní hodnoty je potřeba ctít," uvedl. Grosse jako politika označil za jednoho z těch, kteří se dostali na nejvyšší pozice bez dostatku životních zkušeností z nižších sfér politiky, což se projevilo ve způsobu výkonu jeho funkcí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Volfík René, Štěrba Martin,

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ