Osud sportovce
Hájil české barvy na třech olympiádách. Dnes téměř živoří
30.01.2014 06:50 Původní zpráva
Účast na olympiádě jako záruka budoucí kariéry? Ani náhodou. Ačkoli se sportovci vracejí domů téměř jako národní hrdinové, jejich sláva často dlouho nevydrží. Ti, kteří před lety vítězili, jsou po čase mnohdy na hranici živoření. Svaz olympioniků proto desítkám vysloužilých sportovců musí finančně pomáhat.
Příkladem je příběh dvaasedmdesátiletého Bohumila Mudříka, který se zúčastnil tří olympiád - v Tokiu (1964), Mexiku (1968) a Mnichově (1972). Jako gymnasta sklízel úspěchy zejména na domácích mistrovstvích. Byl zvyklý na burácející stadiony. Teď v důchodu má problém vyjít s penězi. A když si chce koupit novou ledničku, musí chodit na brigádu. "Uvolnilo se místo v sokolovně, tak jsem to vzal. Jsem tam mezi známými, v teple, tak je to dobré," popsal televizi Barrandov.
Někdejší špičkový sportovec dříve pracoval i jako stavbyvedoucí, nákupčí v novinách nebo třídič balíků. Dodnes přitom se slzami v očích vzpomíná, jak mu na olympijských hrách v Mexiku unikla medaile. "My jsme se tam umístili na čtvrtém místě o pět setin bodu za východními Němci. Takže to nás mrzí dodnes, že jsme mohli mít bronzovou olympijskou medaili," vzpomíná Mudřík. V roce 1972 byl i na olympiádě v Mnichově, kde palestinští teroristé vyvraždili izraelskou výpravu: "Oni tam stáli v šátcích a se samopaly a docela jsme měli strach."
Mudřík přitom není jediný olympionik, který má ve stáří finanční potíže. Svaz olympioniků proto teď bojuje za to, aby měli sportovci nárok na pravidelnou rentu. Zatím jim vyplácí kolem tří tisíc měsíčně.
"Mají průměrný důchod deset a půl tisíce, a když z toho tady ve městě zaplatí nájem, tak co jim zbyde na živobytí?" ptá se předseda Svazu olympioniků Oldřich Svojanovský. Podporovat chtějí všechny bez rozdílu. V minulosti klub olympioniků pomohl třeba veslařovi Václavu Kozákovi, kterého alkohol dostal na ulici. "Každý může udělat chybu nebo nějak uklouznout, přece ho v tom ale nenecháme," dodává Svojanovský. Jedním z řešení by bylo také vybudování seniorského domu, o což se Český klub olympioniků už delší dobu snaží. Zatím by byl ale jen pro sportovce z Prahy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.