Bojím se, aby se lidé kvůli nekvalitním potravinám nedostali do zdravotních problémů, řekl v nedělní Partii televize Prima hejtman Jihomoravského kraje a stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD). Kvalita potravin bude podle něj i nadále v Česku klesat. Způsobí to změna (zvýšení) sazby daně z přidané hodnoty, která podle Haška jídlo zdraží. Lidé na ně nebudou mít.
Potraviny jsou v Česku daleko méně kvalitní než v okolním Německu a Rakousku, připomenul Hašek. "Zatímco český kečup obsahuje patnáct procent rajčatového protlaku, vodu a zahušťovadla, kečup rakouský má v sobě sedmdesát procent rajčatového protlaku, ocet, cukr a zahušťovadla," doložil sociální demokrat své tvrzení. Je to podle něj dáno tím, že lidé na kvalitní jídlo nemají. Obchodní řetězce se tomu snaží přizpůsobit a tlačí na co nejnižší cenu a tím i kvalitu.
V budoucnu se situace podle Haška ještě zhorší. "Vláda zvýšila DPH. To bude u sociálně slabých lidí znamenat snížení spotřeby o tři procenta. Řetězce znovu zatlačí na ceny, aby prodaly, a kvalita potravin se ještě zhorší," představil Hašek výsledky studie brněnské Mendelovy univerzity a pokračoval: "Bojím se, aby se lidé kvůli nekvalitním potravinám nedostali do zdravotních problémů."
Dolní sazba DPH se od ledna 2012 zvedne na 14 procent ze současných deseti procent; od roku 2013 se sazby mají sjednotit na 17,5 procenta. Získané peníze půjdou na důchodový účet.
Lidé nemají na výběr
Hašek současně vyjádřil podezření, že obchodní řetězce své ceny koordinují a určují ceny společně. Zákazník pak nemá na výběr. "Je to vidět hlavně v poslední době, kdy se řetězce připravují na zvýšení daně a vytvářejí si polštář tím, že už nyní zdražují. Postupují všechny podobně," řekl Michal Hašek.
Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) to odmítl. "Nemám žádné informace ani důkazy o tom, že by se obchodní řetězce domlouvaly na cenách," řekl. Ministerstvo je podle něj v neustálém kontaktu s antimonopolním úřadem, o případných kartelových dohodách by podle něj vědělo.
Bendl ovšem slíbil, že dohlédne na to, aby se kvalita potravin nezhoršovala. A aby všechny inspekce, které mají kontrolu jídla na starosti, dělaly svou práci poctivě. "Zjistili jsme, že se mezi sebou kontrolní orgány neumějí domluvit a někteří výrobci jsou kontrolování pětkrát za týden a jiní jedou za rok. To se změní," řekl ministr.