Spor o autorství novoroční amnestie nabývá na obrátkách. Právník Pavel Hasenkopf, který byl kancléřem prezidenta Miloše Zemana Vratislavem Mynářem zařazen mezi její tři autory, zveřejnil dokument, ze kterého vyplývá účast jednoznačná účast ministerstva spravedlnosti na ní.
"Rozhodnutí musí být projednáno s předsedou vlády, který kontrasignuje. Na něm bude, zda tak učiní sám, či předloží věc k doporučení vlády v utajeném zasedání. Ministr prosí o sdělení, zda má oslovit premiéra v této věci sám, nebo ne," konstatuje se v textu přiloženému k návrhu.
Je to verze, kterou jsem dostal na počátku prosince, potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ Pavel Hasenkopf. Citovaný text byl podle něj součástí materiálu, ze kterého nakonec vzešel konečný text amnestie.
Jak napsal ve svém profilu na Facebooku, chce ho někdo obviněním ze spoluautorství na amnestii předhodit davu a on se tomu brání. "Na mně už by to pak zůstalo jednou provždy. Kdybych si to nechal líbit, časem by se pro mne našla nějaká trafika, abych neumřel hlady. S tím, že se svou předurčenou rolí nejenže nebudu souhlasit, že nebudu nadšen z toho, že mohu být obětován za Václava Klause, ale že se proti tomu postavím, se nepočítalo," píše.
Amnestii vyhlásil dnes už bývalý prezident Václav Klaus počátkem roku. Velký rozruch vzbudil především její druhý článek, jímž se zastavovalo trestní stíhání, u nějž byla horní sazba trestu maximálně deset let a které trvalo minimálně osm let. To se dotklo i velkých hospodářských kauz z devadesátých let, ve kterých šlo o stamiliony korun. Problémy to způsobilo mnoha poškozeným - například z kauzy H-Systemu, kterým se tím ztížila, ne-li rovnou znemožnila cesta k náhradě škody.
Spor o autorství se znovu rozhořel koncem minulého týdne, kdy Mynář označil za autory amnestie bývalého hradního šéfa politického odboru Ladislava Jakla, Klausova vicekancléře Petra Hájka a hradního poradce Pavla Hasenkopfa. Ten se tomu ovšem vzepřel. Pracoval prý sice na jedné verzi amnestie, ta však šla do stoupy. Počátkem prosince 2012 dostal na stůl další verzi, ze které vzešla konečná podoba amnestie, se kterou osobně nesouhlasil. Za jejího autora označil v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ ministerstvo spravedlnosti. "Je to tamější právnický rukopis. A mám i své další důvody si to nejen myslet, ale být o tom přesvědčen," řekl Hasenkopf.
To rozlítilo ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). "Nechce se mi jen nečinně přihlížet, jak se veřejně vyslovená lež stává standardem, který v naší společnosti může bez následků kohokoliv poškozovat. V souvislosti s výroky pana Hasenkopfa o amnestii proto zvažuji právní kroky," konstatoval Blažek.
Za něj se postavil i premiér a jeho stranický kolega Petr Nečas, podle nějž Hasenkopf trpí bájnou lhavostí. K podílu na autorství amnestie se přihlásil i Petr Hájek. "Konstruktérem amnestie je pan prezident Klaus a jeho nejužší poradenský tým, čítající mě, pana Jakla a pana (exkancléře Petra) Weigla," řekl Hájek. O tom, že by se na amnestii měl podílet Hasenkopf, prý nic neví.
"Autorem novoroční amnestie jsem já a nikdo jiný," zopakoval i bývalý prezident Václav Klaus. Radil se sice s nejbližšími hradními spolupracovníky, ale všechna konečná rozhodnutí o parametrech amnestie učinil sám, prohlásil.