Asi pět stovek lidí se v neděli večer sešlo na demonstraci proti zacházení Číny s občany některých tibetských provincií před budovou čínské ambasády v Praze. Na místě se objevili i bývalý prezident Václav Havel či šéf zelených Martin Bursík. Klidný průběh protestu hlídala policie.
18.58 Lidé, kteří se protestu účastní, přišli s připravenými tibetskými vlajkami k budově ambasády v Pelléově ulici v Dejvicích směrem od stanice metra Hradčanská. V rukou drží také transparenty s nápisem "Stop násilí v Tibetu". Ze známých osobností je mezi protestujícími vidět například bývalý vysoký politik Jan Ruml. V ulici jsou přítomni policisté, budovu ambasády chrání policejní páska, za kterou nikdo z demonstrantů nemůže.
19.07 Jan Ruml položil před vchod do čínské ambasády zapálenou svíčku. Po něm postupně dělají totéž ostatní přítomní lidé.
19.14 Poté, co položili k budově ambasády svíčky, začali demonstranti pískat a skandovat hesla "Svobodu Tibetu!" a "Hanba!". Vše doprovází zvonění zvonků, které si s sebou lidé přinesli.
19.35 Organizátoři akce přečetli několik prohlášení, ve kterých vyzývají čínskou vládu, aby okamžitě upustila od násilností páchaných na demonstrantech v Tibetu. Současně tlumočili prohlášení ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který mimoto vyzýval Čínu ke zdrženlivosti a k okamžitému uvolnění toku informací z Tibetu.
19.45 Martin Bursík přečetl dopis, pod kterým je podepsán on, místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques a ministr školství Ondřej Liška. "Odsuzujeme násilí na demonstrantech, kteří přicházejí projevit svůj názor, a žádáme jeho okamžité zastavení. Žádáme propuštění preventivně zadržených osob a žádáme, aby nebyly vystavovány lidsky nedůstojnému zacházení a mučení," uvedli zelení v dopise.
19.50 Bursík několikrát zvonil na ambasádu a pokoušel se dopis předat velvyslankyni čínské republiky v Praze. Nakonec psaní vhodil na prostranství ambasády za plotem. Pořadatelé vyzývají lidi, aby přišli podpořit Tibet i na dnešní koncert skupiny Lobsang do Vagónu a aby se dostavili také na další podobné shromáždění, které by mělo proběhnout příští středu od 18 hodin opět před budovou čínské ambasády v Praze.
20.00 Na místo dorazil i bývalý prezident Václav Havel. "Jsem rád, že sem přišlo tolik lidí, hlavně mladých, kterým není lhostejná stále se zhoršující situace v Tibetu," uvedl před shromážděním, které jeho účast ocenilo mohutným potleskem.
20.05 Demonstranti se pomalu začínají rozcházet, protestní akce končí. Další protest je naplánován na středu od 18 hodin.
V pozvánce na webových stránkách zelených je uvedeno, že nápad na akci vznikl z iniciativy aktivistů, kteří se dlouhodobě zabývají otázkami dodržování lidských práv v Číně a v Tibetu.
Nepokoje v tibetském hlavním městě vypukly poté, co čínské bezpečnostní složky potlačily týdenní nenásilné protesty proti čínské vládě v Tibetu. Vlna demonstrací začala minulé pondělí, kdy si Tibeťané připomínali 49. výročí neúspěšného protičínského povstání, po kterém duchovní vůdce dalajlama musel odejít do exilu.
ČTĚTE TAKÉ: Tibeťané: Při nepokojích zahynulo 80 lidí
Bitky, hořící auta a první mrtví v metropoli Tibetu
Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny.
Foto: Alice Kottová