Umučili pátera
Číhošťský zázrak. Před šedesáti lety umučili pátera
24.02.2010 09:20 Původní zpráva
V Číhošti na Vysočině si připomínají 60. výročí umučení pátera Josefa Toufara (25. února 1950). Zatímco číhošťská farnost dnes tiše usiluje o jeho svatořečení, tamní radnici vládnou komunisti.
Vesnice je ztělesněním dějinných paradoxů, na postu starosty si v Číhošti od roku 1986 hýčkají komunistu Jiřího Nováka (57).
"Za smrt pátera Toufara ale komunisti z Číhoště nemohli, sami chodili do kostela," tvrdí Jaroslava Trtíková (81), poslední žijící svědkyně číhošťského zázraku. Tak se nazývá událost z 11. prosince 1949, kdy se samovolně rozkýval kříž na svatostánku ve zdejším kostele Nanebevzetí Panny Marie.
KDO POHNUL KŘÍŽEM? |
Existuje několik verzí: 1) Josef Toufar s pomocí drátků z kazatelny (nejvíce zpochybňovaná možnost) 2) StB s pomocí technického zařízení (při rekonstrukcích žádné zařízení nefungovalo) 3) kostelník František Pártl ručně zpoza oltáře (vylučují pamětníci, kostelník byl hrbatý stařec. Podezřelé je, že ho StB po zatčení poslala do lázní) 4) pracovníci Okresního národního výboru v Ledči (dle historika Františka Drašnera) 5) někdo neznámý s pomocí telekineze (zvažována přítomnost člověka s těmito schopnostmi) 6) náhoda (prokázáno uvolněné prkno na svatostánku) 7) boží úkaz, zázrak (podle farníků, kléru, poutníků či historika Bořivoje Čelovského) |
Kdo kříž rozhýbal, o tom se dodnes spekuluje. A nad celým číhošťským případem stále visí více otazníků, než bylo nalezeno odpovědí, i když na případu pracovaly týmy vyšetřovatelů a historiků (v roce 1968 a znova po roce 1989).
Jediný "tvrdý" výstup zní: pohyb kříže v kostele byl komunisty zneužit k proticírkevním represím a osmačtyřicetiletý kněz Josef Toufar byl v sobotu 28. ledna 1950 kolem půl šesté večer zákeřně unesen z číhošťské fary.
Živého už ho nikdo ze vsi neviděl, umřel za necelý měsíc, 25. února 1950, fyzicky utrápený estébáky. Praha ten den oslavovala druhé výročí Vítězného února.
Povýšení na svatého?
Za všechny Toufarovy mučitele byl souzen a v roce 1999 na dva roky odsouzen jen vyšetřovatel Ladislav Mácha. "Za Toufarovu smrt se určitě neměl zodpovídat jen Mácha. Ale už je pozdě, další aktéři jsou po smrti," říká Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů, autor aktuální studie Číhošťský případ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.