Děsné neštěstí na dráze aneb noviny před sto lety
19.11.2007 08:25
Žena s hořícími vlasy, falešný průvodčí, zhrzený politik či odsouzený muž, který se dožadoval svůj trest odpykat namísto ve vězení na poštovním úřadě. I to jsou dočasní hrdinové novinových zpráv z týdne mezi 19. a 25. listopadem 1907.
19. LISTOPADU 1907
Na vídeňské ředitelství Severní dráhy Ferdinandovy přišla pozdě večer nemilá zpráva oznamující železniční nehodu nákladní soupravy u Lipníku nad Bečvou. „Lokomotiva i vagony byly úplně roztříštěny a troskami byla zanešena trať na 1 km, strojvůdce Weiser byl těžce raněn." Na místo nehody ředitelství ihned vyslalo skupinu vyšetřovatelů, která zjistila, že tragédii zavinila prasklá kolejnice.
Bezpečnost cestujících neohrozila jen rakouská železnice, selhali i němečtí průvodčí, kteří přehlédli falešného kolegu. „Lupič přestrojený za průvodčího vlaku přepadl v rychlíku u Kolína nad Rýnem obchodníka obilím."
Ve vlaku z Bílska (dnes Bielsko-Biala v Polsku) si cestující povšimli, že z vagonu vypadlo „něco podobného lidskému tělu". Na první zastávce se proto dobrovolníci vydali nazpět po trati. „A skutečně na železniční trati nalezen byl v bezvědomí člověk. Zjištěno, že se jmenuje Tarnaviec a že vypadl z můstku u vagonu, poněvadž nacházel se v opilém stavu."
20. LISTOPADU 1907
V domě číslo 1012 v Přibyslavově ulici na pražském Žižkově vybuchla o půl osmé ráno železná kamna, v nichž se nahromadily „uhelné plyny". Stalo se v dílně na oplatky a cukrovinky Emiliana Tompacha, dům začal hořet a oheň zničil veškeré zásoby sirupu a cukru. „Továrník a dělnictvo včas se zachránili, toliko jedna dělnice zachvácena byla plameny a přižehnuty ji vlasy."
V ostravském Národním domě vystoupil slovenský kněz Andrej Hlinka a ve své přednášce ostře odsoudil „hunskou sveřepost uherského Slovenska". Odvážné vystoupení na rozloučenou s bratry Čechy přednesl už jako odsouzený muž, který měl 1. prosince nastoupit dvouletý trest vězení. „My budeme bouřit, ale ne ohněm a mečem, ale zbraněmi duševními, aby slovenskému lidu slunce na Kriváněm vyšlo," prohlásil Hlinka.
Hlinka si přál méně ohně, výrobci zápalek zase více. Možná by pak nemuseli zvyšovat ceny. „Na schůzi rakouských výrobců zápalek v Plzni bylo usneseno zvýšit cenu zápalek o deset procent."
21. LISTOPADU 1907
„Česká politika v rakouském parlamentu jde od desíti k pěti, couvá se od velikých politických cílů k osobním choutkám ctižádostivých jednotlivců," prohlásil Josef Seifert, moravský zemský poslanec za pokrokovou stranu. Roztržka mezi českými poslanci vídeňské říšské rady nabírala na obrátkách. Pro pochopení souvislostí telegraficky připomínáme, že v květnu 1907 se v Rakousku konaly první všeobecné svobodné volby a z celkem 516 křesel obsadili poslanci české národnosti 108 pozic. S výjimkou sociálních demokratů se snažili o jednotnou politiku v rámci Českého klubu. Ostré spory začaly až s podzimní rekonstrukcí vlády a výměnou dvou ministrů, na jejichž jménech se klub neshodnul, načež se rozštěpil na provládní a opoziční frakci.
Soukeník Karel Liehner z Nového Jičína byl odsouzen k pokutě za přestupek. Bez peněz se vydal na poštu a prohlásil, že na úhradu pokuty nemá, ale trest si rád odsedí v budově státní pošty. Liehner pak poštu odmítl opustit, dokud nebyl vyveden násilím.
22. LISTOPADU 1907
Na stavbu Národního divadla v Brně se k 22. listopadu sešlo 702 824 korun a 50 haléřů.
23. LISTOPADU 1907
Císař František Josef I. se chystal do Prahy a vídeňský dvůr zveřejnil jména velkých mužů, na které se v Praze „snese déšť vyznamenání", jak posměšně poznamenal český tisk. Vyznamenání císař přichystal pro desítky Pražanů, například pro presidenta České akademie Josefa Hlávku, pražského starostu Groše, knížete Rohana či starostu Žižkova Žáka.
Noviny varovaly před vystěhováním do Ameriky i do anglické kolonie Natal v jižní Africe. Obě země hlásí krizi a vysokou nezaměstnanost. „Následek toho jest, že četní vystěhovalci vracejí se hromadně zpět do vlasti." Například do rakouského přístavu Rjeka právě přijelo dva tisíce navrátilců z USA.
24. LISTOPADU 1907
„Slavnostním způsobem" bylo otevřeno Městské divadlo na Královských Vinohradech. Někteří novináři dokonce zapáleně psali o „Národním divadle vinohradském". Sláva vyvrcholila slavnostním představením Vrchlického novinky - Godina. „Za přeplněného domu, představení setkalo se s velkým úspěchem."
Zpravodaj z haličského Lvova, z východní výspy rakouské monarchie, oznámil: „Ve Lvově odhalen tajný brloh, v němž dívky, ženy a mužové z lepších kruhů oddávaly se pohlavním výstřednostem." Případ byl odhalen díky svědectví patnáctileté dívky, která byla vlákána do domu a znásilněna.
Brno zažilo velkolepou demonstraci namířenou proti zdražování potravin.
25. LISTOPADU 1907
Jak výše patrno, železniční doprava měla svoje mouchy i před sto lety. Ve srovnání s prvními automobily však už tehdy patřila k bezpečným dopravním prostředkům. Aut sice jezdilo pramálo, ale řidiči je kočírovali značně bezohledně, takže Vídeň musela vyzvat k dobové akci Kryštof: „Ježto stále množí se stížnosti do obtěžování obecenstva automobily, přikázalo ministerstvo vnitra, aby úřady přesněji prováděly ustanovení automobilního řádu."
Proti předčasným příznakům stárnutí nabízela děčínská firma Bergmann a spol zaručený Steckenpferdův BAY=RUM. „Osvědčuje se nesrovnatelně proti tvoření lupů, šedivění a vypadávání vlasů." Zřejmě ale nešlo o průkopnický vynález, lidem vlasy šedivějí dodnes.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.